Centrum Usług Publicznych w Opolu powstaje w rejonie skrzyżowania ulic Ozimskiej i Plebiscytowej. To wspólna inwestycja Opola oraz regionalnego oddziału Izby Administracji Skarbowej. Za około 170 mln złotych powstają tam dwa gmachy.
Większy, który kosztuje 95 mln zł, ma być nową siedzibą urzędu miasta. Pod jednym dachem ma funkcjonować szereg jednostek rozsianych teraz po terenie Opola. To:
- Miejskie Centrum Świadczeń (obecnie w biurowcu przy ul. Ozimskiej)
- Wydział Polityki Społecznej (obecnie w budynku przy ul. Budowlanych)
- Wydział Lokalowy (obecnie w biurowcu przy ul. Ozimskiej)
- Wydział Spraw Obywatelskich (obecnie w budynku przy pl. Wolności)
- Miejski Zarząd Lokali Komunalnych (obecnie w biurowcu przy ul. Ozimskiej)
- Miejski Zarząd Dróg (obecnie w biurowcu przy ul. Firmowej)
- Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (obecnie w budynku przy ul. Sempołowskiej)
- Urząd Stanu Cywilnego (poza salą ślubów, ta pozostaje w gmachu ratusza)
Mniejszy z budynków ma być nową siedzibą Izby Administracji Skarbowej w Opolu. W sumie w obu obiektach docelowo pracować ma około 700 osób.
Prace rozpoczęły się w wakacje 2020. We wrześniu odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Wtedy w wielkim wykopie obecne były głównie elementy fundamentów konstrukcji. Od tego czasu budowlańcy z firmy Warbud - wykonawcy inwestycji - wykonali cały poziom podziemny oraz pierwszą z kondygnacji nadziemnych.
- Każdy z budynków będzie miał trzy kondygnacje nadziemne. Dodatkowo obiekt urzędu miasta będzie miał jeden dodatkowy poziom od strony obiektu izby skarbowej - opisuje Tomasz Maciaś.
- Obecnie w realizacji jest drugi z poziomów nadziemnych gmachu urzędu miasta. Jeśli uda się zachować obecne tempo prac, to szkielet obiektu będzie gotowy już w marcu, a wykonawca będzie mógł rozpocząć montaż elewacji oraz prace wewnątrz - mówi prezes OTBS.
Firma Warbud jest też wykonawcą parkingu wielopoziomowego powstającego w miejscu dawnego dworca PKS. Konstrukcja ta w dużej mierze bazuje z prefabrykatów. Takie elementu są też wykorzystywane na terenie CUP, ale w znacznie mniejszym wymiarze. Konstrukcja opiera się na montażu zbrojeń, umieszczaniu szalunków oraz zalewaniu ich betonem.
Termin ukończenia budowy CUP to pierwszy kwartał 2022 roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?