Politycy odetchnęli. Liczba mandatów parlamentarnych na Opolszczyźnie się nie zmienia

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
12 posłów i 3 senatorów będziemy wybierać z okręgu opolskiego w jesiennych wyborach parlamentarnych. Pomimo ubytku ludności województwa, przedstawicieli w parlamencie będzie tyle samo.

Kodeks wyborczy nakłada na Państwową Komisję Wyborczą obowiązek przeliczenia liczby ludności w okręgach i dostosowania do zmian demograficznych granic okręgów lub też liczby mandatów. PKW wystąpiła do wójtów i burmistrzów w całym kraju o przekazanie liczby ludności na dzień 31 września 2022. Zbiorcze dane pokazały, że na terenie województwa opolskiego mieszka 910 700 mieszkańców, o 50 tysięcy mniej niż to pokazał ostatni Narodowy Spis Powszechny (954 tysiące na 31 marca 2021).

Łączną liczbę mieszkańców Polski PKW wyliczyła na nieco ponad 36 mln, czyli także o milion mniej niż wykazał NSP. 1 mandat w liczącym 460 posłów Sejmie powinien więc wypadać średnio na 78,4 tysiąca mieszkańców. Dla Opolszczyzny daje to wskaźnik 11,6 przedstawicieli w Sejmie, co po zaokrągleniu daje 12 mandatów. Dokładnie tyle, co obecnie.

W przypadku Senatu, liczącego 100 senatorów, jeden mandat przypada na 360 tysięcy mieszkańców, co po zaokrągleniu do góry daje dla Opolszczyzny 3 miejsca w wyższej izbie.

Ostateczne zmiany w podziale okręgów wyborczych musi wprowadzić Sejm, najpóźniej trzy miesiące przed jesiennymi wyborami. Z wyliczeń PKW wynika, że z powodu zmian demograficznych okręgi min. w Legnicy, Wałbrzychu, Toruniu, Lublinie, Chełmie czy Łodzi powinny się zmniejszyć o jeden mandat. Więcej mandatów powinno być min. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, ale także w miastach średniej wielkości – Koninie, Pile, Rzeszowie czy Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska