Poszukiwani są dawcy szpiku kostnego

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Lucyna Stasiak: - Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy zgłosić się 20 listopada na pobranie krwi do budynku B Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Lucyna Stasiak: - Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy zgłosić się 20 listopada na pobranie krwi do budynku B Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. fot. Krzysztof Strauchmann
Po raz siódmy mieszkańcy Nysy i okolicy mogą zgłosić się do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Akcję pobierania krwi od potencjalnych dawców szpiku organizuje Fundacja Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz Olszewskiej i studenckie koło naukowe ratowników medycznych nyskiej PWSZ. Jest skierowana nie tylko do studentów.

- Wystarczy przyjść 20 listopada pomiędzy godz. 9 a 15 do budynku B nyskiej uczelni na ul. Grodzkiej 19 - zachęca Lucyna Stasiak, inicjatorka nyskiego banku dawców szpiku. Chętni muszą mieć 18 lat. Na miejscu wypełniają ankietę zgłoszeniową i ankietę na temat swojego stanu zdrowia. Potem pielęgniarki z oddziału ratunkowego pobiorą im niewielką ilość krwi, która trafi do badań genetycznych w Warszawie i będzie czekać na pojawienie się biorcy - osoby chorej na białaczkę.

- Choroba nowotworowa krwi może spotkać każdego także w naszym otoczeniu
- dodaje Lucyna Stasiak. - Im więcej chętnych będzie zarejestrowanych, tym większe szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy, przeszczep i uratowanie czyjegoś życia.
W nyskim banku dawców jest już zarejestrowanych ponad pięćset osób. Niebawem czwarta z nich - młoda dziewczyna spod Nysy - zostanie dawcą. Wytypowano ją do transplantacji.

- Wokół przeszczepów szpiku nadal krąży wiele mitów, tymczasem to wcale nie zagraża naszemu zdrowiu - zapewnia Lucyna Stasiak.

Pod lupą

Pod lupą

Do leczenia białaczki używa się pobieranych od dawcy komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego. Komórki macierzyste są odsączane z krwi dawcy, która z powrotem wraca do organizmu. Zabieg trwa trzy dni, codziennie po półtorej godziny i jest prowadzony w ośrodku transplantacyjnym w Katowicach lub Wrocławiu. Po 4 - 6 tygodniach organizm odbudowuje komórki macierzyste w krwi i, jeśli jest taka potrzeba, zabieg można powtórzyć. Szpik kostny pobiera się z biodra przez wykonywaną w znieczuleniu punkcję. Taki zabieg wymaga krótkiego pobytu w szpitalu.

Do leczenia białaczki używa się pobieranych od dawcy komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego. Komórki macierzyste są odsączane z krwi dawcy, która z powrotem wraca do organizmu.

Zabieg trwa trzy dni, codziennie po półtorej godziny i jest prowadzony w ośrodku transplantacyjnym w Katowicach lub Wrocławiu. Po 4 - 6 tygodniach organizm odbudowuje komórki macierzyste w krwi i, jeśli jest taka potrzeba, zabieg można powtórzyć.

Szpik kostny pobiera się z biodra przez wykonywaną w znieczuleniu punkcję. Taki zabieg wymaga krótkiego pobytu w szpitalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska