Rozpoczyna się Festiwal Książek w Opolu. To będą trzy dni spotkań autorskich, podpisywania książek i koncertów

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
To będzie już 8. Festiwal Książki w Opolu.
To będzie już 8. Festiwal Książki w Opolu. #FestiwalKsiazkiOpole
W piątek (7 czerwca) o godz. 11:00 rozpoczyna się trzydniowy Festiwal Książki w Opolu. Do Opola przyjedzie wielu popularnych pisarzy, m.in. Andrzej Stasiuk, Remigiusz Mróz czy Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowych „Chłopek”. Swoje stoiska wystawi aż 85 wydawnictw. Będzie też duża strefa literatury Young Adult, czyli książek dla nastolatków, które tłumnie przyjeżdżają do swoich ulubionych autorek.

Festiwal Książki w Opolu nie jest może największy w kraju, ale za to najbardziej malowniczy. Z reguły targi książki organizowane są w halach targowych, w zamkniętych pomieszczeniach, za to w Opolu jest to impreza plenerowa, a stoiska wydawnictw oraz scena do spotkań autorskich ustawione są na opolskim placu Wolności.

- Festiwal Książki w Opolu to jeden z najciekawszych i najprzyjemniejszych festiwali książkowych w Polsce - napisało Wydawnictwo Luna. - Będziemy tam i my, a z nami nasi autorzy: Filip Chajzer, Krystyna Mirek oraz Magda Stachula.

- Najmocniejszym punktem naszego Festiwalu Książki są właśnie spotkania autorskie z twórcami bestsellerowych powieści. Będzie można spotkać mistrzów kryminałów, fantastyki, reportażu czy literatury kobiecej. Będą także spotkania z wybitnymi osobowościami ze świata mediów i kultury. Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny - informuje Judyta Gralka z opolskiej firmy Opolgraf, główna organizatorka Festiwalu Książki w Opolu.

Dokładny program Festiwalu Książki 2024 w Opolu:

Uroczyste otwarcie Festiwalu Książki 2024 w Opolu zaplanowane jest na piątek (7 czerwca) na godz. 11:00. Zaraz po otwarciu będzie dziecięcy poranek ze znanym pisarzem dla dzieci Grzegorzem Kasdepkem.

W piątek (7 czerwca) gwiazdami festiwalu będą m.in. Tomasz Raczek (spotkanie autorskie z nim rozpocznie się o godz. 17:00 i Jacek Dehnel (18:00).

W sobotę (8 czerwca) na festiwalowej scenie wystąpi całą plejada gwiazd:

 • 12:00 - Remigiusz Mróz (organizatorzy zaznaczyli, że czytelnicy do podpisania mogą przynieść tylko jedną książkę)
 • 13:00 - Joanna Kuciel-Frydryszak i Marta Strzelecka
 • 14:00 - Joanna Bator
 • 15:00 - Kim Ho-yeon
 • 16:00 - Piotr Zychowicz i Jacek Bartosiak
 • 17:00 - Zbigniew Rokita
 • 18:00 - Jakub Żulczyk

W niedzielę (9 czerwca) o godz. 13:00 na placu Wolności będzie spotkanie z Lechem Wałęsą, pierwszym prezydentem wolnej Polski po 1989 r. i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Po spotkaniu z Lechem Wałęsą można będzie spotkać m.in. takich autorów, jak:

 • 15:00 - Arkady Radosław Fiedler
 • 16:00 - Andrzej Stasiuk
 • 17:00 - Małgorzata Glinka (jedna ze słynnych siatkarskich Złotek)
 • 18:00 - Maciej Siembieda.

Spotkania autorskie będą nie tylko na festiwalowej scenie, ale także bok w Bibliotece Miejskiej. W murach biblioteki z czytelnikami spotkają się m.in. Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński, Artur Nowak i Arkadiusz Stempin.

W piątek i w sobotę o godz. 21:30 na Statku Opolanin, zacumowanym na przystani na wyspie Bolko, będą spotkania z cyklu „Zbrodnia na pokładzie - kryminał nocą". Uwaga: z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na te spotkania obowiązują zapisy.

W sobotę w klubokawiarni OPO przy ul. Krakowskiej będzie Bitwa Poetów.

W ostatnim czasie głośna jest sprawa uznania godki śląskiej jako języka regionalnego (sejm przyjął taką ustawę, ale prezydent Andrzej Duda zawetował ją). W niedzielę o godz. 12:00 w Bibliotece Miejskiej będzie debata pt. „Czy Katowice będą uczyć nas, jak godać po śląsku?".

Koncerty na Festiwalu Książki w Opolu. Zagrają muzyczne gwiazdy

Festiwal Książki to również ciekawe koncerty. W tym oprócz gwiazd literatury, na opolskiej scenie wystąpią również muzyczne gwiazdy.

 • Piątek, godz. 20:00 - Organek (zespół Tomasza Organka, znany z takich przebojów, jak „Głupi ja” czy „O matko”)
 • Sobota, godz. 20:30 - Bokka (zespół muzyki elektronicznej, znany z auty tajemniczości, którego muzycy nie ujawniają swoich personaliów)

Będzie dużo większa strefa literatury Young Adult

Literatura Young Adult (ang. młodzi dorośli) to prawdziwy czytelniczy fenomen. Są to książki dla nastolatków, których bohaterami są młodzi dorośli, doświadczający pierwszych miłości, pierwszych bolesnych przeżyć, młodzieńczych buntów.

Autorki książek zazwyczaj są zaledwie kilka lat starsze od swoich czytelniczek (zarówno autorkami, jak i czytelniczkami są głównie dziewczyny), a spotkania autorskie z pisarkami przyciągają ogromne tłumy nastolatek. Dlatego w tym roku na Festiwalu Książki w Opolu Strefa Young Adult wyjdzie z placu Wolności nawet dalej na deptak przy Krakowskiej (obok pomnika słynnej Baby na byku, czyli Opolskiej Nike).

Ustawiona zostanie specjalna Scena II Young Adult, na której bohaterkami będą takie popularne pisarki młodzieżowe, jak Weronika Plota, Weronika Marczak, Maria Krasowska, Zblendowana czy Vanila.

Remigiusz Mróz z Opola już czwarty rok z rzędu najpoczytniejszym autorem w Polsce.

Światowy Dzień Książki. To jest 27 najpopularniejszych pisar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska