Rynek pracy w Opolu. Jakie są zawody deficytowe?

Artykuł sponsorowany GOWORK.PL
Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce, z historią sięgającą IX wieku. Miasto jest stolicą województwa opolskiego i historyczną stolicą Górnego Śląska. Opole jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym regionu. Ze względu na różnorodność branż, miasto zapewnia dużo miejsc pracy zarówno dla doświadczonych profesjonalistów, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową. Warto przyjrzeć się temu, co czeka kandydatów w 2024 roku.

Jak wygląda obecna sytuacja na rynku pracy w Opolu?

Sytuacja na Opolszczyźnie do niedawna była dość specyficzna. Region ten cechowało relatywnie wolniejsze tempo rozwoju w porównaniu do innych części Polski. Obecnie, gdy inwestycje gospodarcze i rozwój infrastruktury nabierają tempa, sytuacja ta staje się coraz lepsza, a ofert pracy w Opolu przybywa.
Lokalny rynek pracy ma sporo do zaoferowania pracownikom i nowym kandydatom. Ostatnie lata pokazują, że Opole jest atrakcyjną lokalizacją dla wielu rozwijanych już w tym regionie sektorów, w tym firm specjalizujących się w dostarczaniu nowoczesnych usług dla biznesu. W Opolu rozwija się również przemysł, branża budowlana i spożywcza.

Co z bezrobociem w Opolu?

Według danych regularnie publikowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu liczba bezrobotnych systematycznie spada w całym województwie. W kwietniu 2024 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w woj. opolskim wyniosła 19 786 osób, czyli o 578 osób mniej w porównaniu do marca 2024 roku.

Pomimo poprawy zatrudnienia, region ten nadal utrzymuje wysoki wskaźnik bezrobocia w porównaniu do innych obszarów w tej części Polski. Wyliczona przez Urząd Statystyczny stopa bezrobocia w kwietniu 2024 roku w województwie opolskim wyniosła 5,7%, wobec tego była nieco wyższa niż średnia kraju (5,1%).

Zawody deficytowe w Opolu 2024. Kogo poszukują pracodawcy?

Co warte odnotowania, według najnowszego Barometru Zawodów, województwo opolskie jest jednym z regionów borykających się z największymi brakami kadrowymi. Lista zawodów deficytowych na Opolszczyźnie, w których na pewno nie powinno być trudności ze znalezieniem zatrudnienia, jest dość długa i obejmuje aż 38 profesji.
Na zatrudnienie w Opolu mogą liczyć przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy fizyczni, których w mieście wciąż brakuje. W regionie utrzymuje się również wysokie zapotrzebowanie m.in. na specjalistów z zakresu opieki zdrowotnej, kucharzy oraz kierowców i mechaników.

Praca w Opolu – aktualne oferty pracy 2024

Znalezienie stabilnej pracy w Opolu, która oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia, a zwłaszcza dobrą pensję, z reguły nie powinno być problemem dla nikogo. Niezależnie od sektora czy zawodu, każdy, kto poszukuje zajęcia – czy to na pełen etat, czy w formie pracy dorywczej – ma szansę na znalezienie odpowiedniej oferty. Kluczem do sukcesu jest jednak znajomość miejsc, gdzie tego rodzaju oferty można efektywnie odszukać.

Można rozważyć przejrzenie ofert w Powiatowym Urzędzie Pracy, skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia tymczasowego lub nawet wybrać się do upatrzonego zakładu pracy, by osobiście zostawić w nim swoje CV. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem często jest jednak przeglądanie ofert na dużych, ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych, takich jak GoWork.pl. Warto dodać, że takie portale często udostępniają również opinie o firmach oraz porady dla pracodawców i poszukujących zatrudnienia, co może być niezwykle pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska