Wybory do europarlamentu 2019. Data i zasady wyborów w Polsce, kandydaci, komisje wyborcze, głosowanie [24.05.19]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Wybory do europarlamentu 2019 odbędą się między 23 a 26 maja. O dokładnym terminie i zasadach wyborów decydują państwa członkowskie. Polacy wybiorą 52 europosłów w niedzielę, 26 maja. European Union
Kiedy są wybory do europarlamentu w 2019 roku w Polsce? Eurowybory 2019 odbywają się w krajach UE co pięć lat. Parlament Europejski jest instytucją, która reprezentuje interesy obywateli UE. Data eurowyborów 2019 została ustalona między 23 a 26 maja - ostatecznie ustalają ją kraje członkowskie. W Polsce wybory do europarlamentu 2019 odbędą się w niedzielę, 26 maja. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskiej. Jakie są zasady wyborów w Polsce? Czym zajmuje się europoseł w Parlamencie Europejskim i jak europarlament wpływa na nasze codzienne życie?

Kiedy są wybory do europarlamentu 2019? Data wyborów

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą decydować o konkretnym dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, zgodnie z ich tradycją, ale wszędzie głosowanie musi odbyć się w tym samym tygodniu.

Według ordynacji wyborczej z 1976 roku wybory europejskie odbywają się w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli.

Zwyczajowo głosowanie rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii i Holandii, gdzie głosuje się w czwartek, a kończy w niedzielę, kiedy to głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich.

Czytaj także

Jeżeli jednak przeprowadzenie wyborów we wspomnianym w ordynacji wyborczej tygodniu nie jest możliwe (np. wybory wypadałyby w długi weekend), wtedy Rada UE może – po konsultacji z Parlamentem Europejskim – jednomyślnie ustalić inny termin.

Wybory nie mogą jednak odbyć się wcześniej niż dwa miesiące przed terminem przewidzianym w ordynacji ani później niż miesiąc po tym terminie.

Rada już trzykrotnie korzystała z możliwości ustalenia innego terminu wyborów niż przewidziany w ordynacji – w 1984, 1989 i 2014 r.

Kiedy odbędą się przyszłoroczne wybory europejskie? W marcu 2018 roku Rada zaproponowała, by wybory do europarlamentu odbyły się między 23 a 26 maja 2019. Prezydent Andrzej Duda zarządził, że w Polsce odbędą się one 26 maja.

W maju 2018 roku europosłowie zaakceptowali datę wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Wybory europejskie 2019 odbędą się w dniach 23-26 maja. Marc DOSSMANN / European Union

Eurowybory 2019 zasady. Jak wybieramy europosłów do Parlamentu Europejskiego?

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły pewną liczbę wspólnych reguł, z których najważniejszy jest obowiązek stosowania jednej z form reprezentacji proporcjonalnej.

Każde państwo ma jednak prawo swobodnie decydować o wielu ważnych aspektach procedury głosowania.

Istotne zagadnienia związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego są regulowane przepisami krajowymi.

Państwa członkowskie mają swobodę m.in. w:

 • wyborze systemu wyborczego,
 • ustalaniu granic okręgów wyborczych,
 • ustalaniu wieku uprawniającego do głosowania,
 • warunków biernego prawa wyborczego (kandydowania w wyborach)
 • zasad prowadzenia kampanii wyborczej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ordynacja

Wybory do europarlamentu są rozpisane według ordynacji.

 • System i progi wyborcze. Państwo członkowskie może ustalić minimalny próg (nieprzekraczający 5 %) podziału mandatów. Tak jest np. w Polsce.

 • Granice okręgów wyborczych.
  W wyborach europejskich większość państw członkowskich funkcjonuje jako pojedyncze okręgi wyborcze. W pięciu państwach członkowskich (Belgia, Francja, Irlandia, Włochy i Zjednoczone Królestwo) terytorium kraju podzielono na szereg regionalnych okręgów wyborczych.

  Okręgi, które powstały wyłącznie z powodów administracyjnych lub które służą do odzwierciedlenia podziału list partyjnych, istnieją w Holandii (19), w Niemczech (16, jedynie dla CDU/CSU) i w Polsce (13).

 • Prawo do głosowania w wyborach europejskich. Wiek uprawniający do głosowania wynosi 18 lat we wszystkich państwach członkowskich oprócz Austrii (16 lat). Udział w głosowaniu jest obowiązkowy w czterech państwach członkowskich (Belgia, Luksemburg, Cypr i Grecja) - obowiązek dotyczy obywateli tych państw, jak i zarejestrowanych obywateli UE niebędących ich obywatelami.

 • Obywatele Unii przebywający w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami, posiadają prawo do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w państwie członkowskim pobytu na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa. Jednak w poszczególnych państwach członkowskich nadal istnieją znaczne różnice w definicji pobytu.

 • Kto może kandydować w wyborach do europarlamentu 2019? Każda osoba będąca obywatelem Unii ma prawo do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w państwie członkowskim zamieszkania, o ile nie została ona pozbawiona tych praw.

 • W większości państw członkowskich zasady prowadzenia kampanii wyborczych (dozwolone źródła finansowania, przedziały czasowe emisji, publikowanie wyników wyborów) są tożsame z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do wyborów krajowych.

 • Ile trwa kadencja Parlamentu Europejskiego? Posłowie europarlamentu są wybierani na pięcioletnią kadencję. Kadencję tę rozpoczyna inauguracja pierwszej sesji następującej po każdych wyborach.

Liczba europosłów po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku

W Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 posłów. Państwa członkowskie uzgodniły, że wyborach w maju 2019 roku, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, zostanie wybranych 705 europosłów.

Chociaż liczba posłów w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach wybierzemy 52 posłów.

Obywatele każdego państwa członkowskiego mają prawo wyboru określonej liczby posłów. Przydział miejsc jest określony w art. 14 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

W kadencji 2019-2014 w Parlamencie Europejskim będzie 705 europosłów, w tym 52 przedstawicieli z Polski.

Na jego mocy Parlament może proponować Radzie Europejskiej (szefom państw i rządów) zmianę składu PE z poszanowaniem trzech zasad:

 • maksymalna liczba posłów do PE nie może przekroczyć 751 (wliczając przewodniczącego)
 • liczba posłów powinna być podzielona między państwa członkowskie zgodnie z zasadą degresywnej proporcjonalności,
 • minimalna liczba posłów przypadających na państwo członkowskie to sześć, a maksymalna - 96.

Zasada degresywnej proporcjonalności polega na tym, że państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to ze ścisłego stosowania zasady proporcjonalności. Oznacza to, że podział miejsc w Parlamencie Europejskim musi odzwierciedlać zmiany demograficzne w państwach członkowskich UE.

By uwzględnić zmiany demograficzne w Unii Europejskiej oraz planowane na marzec 2019 roku wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Parlament Europejski zaproponował nowy podział mandatów, który został potwierdzony przez Radę Europejską (szefów państw i rządów) na szczycie w Brukseli w czerwcu 2018 roku.

Wybory europejskie 2019. Dlaczego warto głosować? Jak Parlament Europejski wpływa na Twoje życie?

Wybory do europarlamentu są ważne i nie należy rezygnować z głosowania. Na co ma wpływ Parlament Europejski?

 1. Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej, której członkowie są wyłaniani w bezpośrednich wyborach przez obywateli państw członkowskich UE.
 2. Parlament Europejski współdecyduje o większości aktów prawnych uchwalanych w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich oraz o unijnym budżecie.
 3. Posłowie reprezentują wszystkie główne siły polityczne 28 państw Unii Europejskiej, najrozmaitsze poglądy, doświadczenia, kompetencje. Parlament Europejski wpływa na sprawy tak ważne dla obywateli UE i poszczególnych państw, jak przyszłość Europy, prywatność w Internecie czy pełne otwarcie unijnego rynku usług.
 4. Europosłowie, częściej niż ich koledzy w parlamentach narodowych, kierują się swobodnym wyborem, osobistym stanowiskiem w konkretnej sprawie, niż układami koalicyjnymi.
 5. Europarlament jest najbardziej otwartą i przejrzystą instytucją Unii Europejskiej. Sesje plenarne i posiedzenia komisji parlamentarnych są otwarte dla europejskich mediów i publiczności. Decyzje Parlamentu Europejskiego i przyjmowane przez europosłów dokumenty, rodzą się na oczach zainteresowanych obywateli. Europejscy deputowani mają obowiązek zadeklarować wszelką inną działalność publiczną, źródła dochodów, stan majątkowy.
 6. Europarlament może sobie pozwolić, by być najodważniejszą z unijnych instytucji, pełną rolę "sumienia" Unii Europejskiej. Nie waha się, na przykład, skrytykować różnych państw na świecie za łamanie praw człowieka.
 7. Parlament ujmuje się za słabymi, skrzywdzonymi, dyskryminowanymi w Unii Europejskiej i na świecie. Dba o prawa człowieka, konsumenta, o środowisko naturalne. Patronuje unijnemu rzecznikowi praw obywatelskich, rozpatruje petycje obywateli, organizuje przesłuchania, by poszukiwać rozwiązań trudnych problemów.
 8. Europarlament zatwierdza i kontroluje Komisję Europejską, regularnie przepytuje ministrów przewodniczących pracom Rady UE, wysłuchuje sprawozdań prezesa Europejskiego Banku Centralnego.
 9. Jest parlamentem odpowiedzialnym, zdyscyplinowanym, przewidywalnym; jego regulamin ogranicza zbyt długie wystąpienia czy zgłaszanie wciąż nowych poprawek, choć tego nie wyklucza; szanuje pracę sprawozdawców i komisji.
 10. Parlament Europejski stwarza forum współpracy dla ponad 700 polityków, mówiących 24 oficjalnymi językami Unii Europejskiej i reprezentujących ponad 500 milionów jej obywateli.

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do europarlamentu 2019. Data i zasady wyborów w Polsce, kandydaci, komisje wyborcze, głosowanie [24.05.19] - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-03-04T09:04:26 01:00, G36:

Dla mnie PiS jest puki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD

2019-05-19T23:18:23 02:00, Gość:

Zmień lekarza a najlepiej rozpędź się i walnij łbem w ścianę, może coś się naprawi albo całkiem zasilanie padnie. Jakim trzeba być tępym łbem by popierać pis !!! Ci co popierają pis to nic innego jak ciemnota do tego bezrozumną. Nie ma słów by opisać takich ciemniaków. Gdzie się pochowacie gdy przegrają wybory? Ręce opadają na tą ciemnote

No i wybory do pe wygrane przez PiS. Wy nie musicie się 'chować' co głosowaliście na KE. Na tym polega DEMOKRACJA. Wygrywa ten co ma więcej głosów. Jeden z 'nielicznych' co głosował na PiS.

Gorąco pozdrawiam

n
nowy

Potrzebujemy w parlamencie osób takich jak Karol Karski. On będzie walczył o interesy Polski w europie!

https://imgur.com/a/WXClvfW

G
Gość

Ludzie obudźcie się!!! Wyczyścimy Polskę ze smogu i z nieuczciwych polityków! #wiosna #wiosnabiedronia #KGawkowski

https: //imgbbb.com/image/emzjZ

G
Gość

Róża Thun

https://www.geni.com/ - Plater-Zyberk Dobrze że Wikipedia uzupełnia te wszystkie dane.

Zyberk (forma przejściowa: Zyberg) – spolszczona forma niemieckiego nazwiska rodowego Syberg (inne formy: Sieberg, Siberg) – ród szlachty inflanckiej wywodzący się z rycerstwa zakonu kawalerów mieczowych. Inflancka linia rodu po mieczu wygasła w roku 1806 z chwilą śmierci wojewody brzeskiego i uczestnika Sejmu Czteroletniego Jana Tadeusza Syberga zu Wischling.

Odmiany herbu- Plater:

Plater-Zyberk – w tarczy złotej ze złotą bordiurą trzy czarne pasy, na nich pas czerwony, prawo skośny, w tarczy sercowej czarnej, ze złotą bordiurą, koło złote o sześciu szprychach. Nad tarczą korona hrabiowska, nad nią hełm ukoronowany, klejnot jak w odmianie Plater hrabia I. Labry czarne podbite złotem. Odmiana przysługująca gałęzi Platerów z której Michał, ożeniony z Izabellą Syberżanką, córką wojewody inflanckiego Jana Tadeusza Syberga, ostatnią z rodu, otrzymał w 1803 pozwolenie od cara Aleksandra I na dołączenie nazwiska Syberg (Zyberk) do swego i udostojnienie herbu herbem żony w tarczy sercowej.

(źródło: Wikipedia)

G
Gość
2019-03-04T09:04:26 01:00, G36:

Dla mnie PiS jest puki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD

Zmień lekarza a najlepiej rozpędź się i walnij łbem w ścianę, może coś się naprawi albo całkiem zasilanie padnie. Jakim trzeba być tępym łbem by popierać pis !!! Ci co popierają pis to nic innego jak ciemnota do tego bezrozumną. Nie ma słów by opisać takich ciemniaków. Gdzie się pochowacie gdy przegrają wybory? Ręce opadają na tą ciemnote

O
Olle

Od kiedy Parlament Europejski reprezentuje interesy obywateli UE? Coś mi umknęło?

f
fajny

Tylko Korwin Mikke

W
Wyborca

Nareszcie jest na kogo głosować.

G
Gość

nie głosować na komorowskiego

m
max

a ja głosuję na Konfederację!

G
Gość

Ludzie!! pis jest partia działającą na szkodę Polsce i Polakom to partia prożydowska!!! To nie są Polacy!! Posłuchajcie Pana Stanisława Michałkiewicza. Obudźcie się, bo za chwilę nie będzie Polski tylko żydowskie polin!!

G
Gość

Nie głosować na PIS !!!!! to jest partia antyeuropejska !!!

G
Gość

Tylko KONFEDERACJA!!!!

e
emigrantka

Glosowac tylko na PiS, pogonic te zlodziejska , zjednoczona swolocz pod haslem koalicja europejska

G
Gość

Polacy Rodacy ...Nie dla obcych w rządzie!!! Dosyć nas mamiono, wcześniej PO teraz PIS (Pro ISrael). Obudżcie się.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3