Wybory samorządowe 2018. Mniejszość niemiecka: Jesteśmy alternatywą dla kłótni na górze

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Konwencja Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka w Opolu.
Konwencja Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka w Opolu. Krzysztof Ogiolda
W opolskim Dom Expo zakończyła się właśnie konwencja Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka. Salę wypełnili kandydaci mniejszości do Sejmiku Województwa Opolskiego, do rad powiatów i gmin oraz startujący w wyborach na wójtów i burmistrzów z list MN lub z jej poparciem.

Mniejszość idzie do wyborów szeroką ławą. Witając obecnych, Rafał Bartek, lider TSKN podkreślił, że jej komitet należy do największych KWW w Polsce. Do sejmiku mniejszość wystawia 31 kandydatów w czterech okręgach wyborczych. „Jedynkami” do sejmiku są: w Opolu i powiecie opolskim - Rafał Bartek, w powiatach namysłowskim, kluczborskim i oleskim - Herbert Czaja, w głubczyckim, krapkowickim i prudnickim - Zuzanna Donath Kasiura, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim – Roman Kolek.

Właśnie oni przybliżyli najważniejsze elementy mniejszościowego programu, kiedy na scenie prezentowali się kandydaci do sejmiku. Herbert Czaja mówił o nowoczesnym rolnictwie i wizji wsi, Roman Kolek o służbie zdrowia, Zuzanna Donath Kasiura o edukacji i kulturze.

O miejsca w radach siedmiu powiatów starać się będzie 154 kandydatów. Kolejne 395 osób zawalczy o mandaty w radach 36 gmin. Mniejszość wystawia także 23 kandydatów na wójtów i burmistrzów. Poprze również kolejnych ośmiu, którzy startują z innych komitetów (podpisano z nimi oficjalne porozumienia).

Po aspirujących do sejmiku prowadzący konwencję zaprosił na scenę liderów list do rad powiatowych. W ich imieniu Józef Gisman przypomniał, że mniejszość niemiecka uczestniczyła od początku w tworzeniu powiatów w regionie. Przypomniał, jak wiele inwestycji prowadzi się w tych powiatach, w których mniejszość współrządzi.

My som stond – przekonywał Tomasz Kandziora, kandydat na włodarza Reńskiej Wsi. To jest nasza motywacja i busola. To nas wyróżnia na tle naszych politycznych przeciwników. Chcemy gmin silnych, które są przyjaznymi miejscami do życia.

Kandydatami mniejszości na wójtów i burmistrzów są m.in.: Rajmund Frischko (Cisek), Piotr Kanzy (Polska Cerekiew), Rajmund Kinder (Lasowice Wielkie), Marek Śmiech (Walce) i Zygmunt Knura (Strzeleczki), Róża Koźlik (Dobrodzień), Edmund Langosz (Zębowice), Florian Ciecior (Chrząstowice), Michał Golenia (Murów), Robert Roden (Biała), Marcin Wycisło (Jemielnica), Hubert Ibrom (Ujazd Śląski).

- Ta wspaniała drużyna, którą tworzymy, wie, że „Opolskie to nasza Wspólna Sprawa” – podkreślił Rafał Bartek, nawiązując do wyborczego hasła mniejszości. – My wiemy, jak zadbać o rozwój tego regionu. Wiemy, bo robimy to na co dzień. Nie czekając na kampanię wyborczą. Mamy regionalny, a nie centralny program dla Śląska Opolskiego. Mamy ludzi – to są fachowcy, społecznicy, którzy już się sprawdzili. To nie są ludzie z przypadku. Wszyscy znają się na swojej robocie. Na naszych listach nie ma przypadkowych osób, szukanych w ostatniej chwili, jak to się na innych listach zdarza.

FLESZ WYBORCZY - Zmiany w ordynacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska