Ziarnko do ziarnka

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Przed wejściem do szpitala w Strzelcach zwracają uwagę tablice upamiętniające jego darczyńców. Szpital liczy na hojność kolejnych sponsorów.
Przed wejściem do szpitala w Strzelcach zwracają uwagę tablice upamiętniające jego darczyńców. Szpital liczy na hojność kolejnych sponsorów.
Starostwo przekaże szpitalowi 300 tys. zł dotacji. Radni miejscy na sprzęt medyczny zarezerwowali w budżecie 250 tys. zł.

Pierwsza kwota pokryje w całości koszt zakupu ultrasonografu. Już rozstrzygnięto przetarg. Aparat będzie kosztował 280 tysięcy złotych i ma dotrzeć do Strzelec już w kwietniu.

Lista potrzebnych urządzeń, przygotowana przez dyrektora i ordynatorów Zakładu Opieki Zdrowotnej, jest długa. W sumie wyceniono je na ponad milion złotych.
- W wykazie tym nie znalazł się sprzęt monitorujący na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, który kosztuje od pół do półtora miliona złotych. Dotychczasowy jest sprawny, ale na rynek wchodzą nowsze technologie - zaznacza Marian Kreis, dyrektor strzeleckiego ZOZ.
Na spotkaniu samorządowców strzeleckich gmin ze starostą ustalono, że każda gmina wesprze szpital z własnego budżetu. Kwoty mają być uzależnione od procentowej liczby pacjentów z danego terenu, którzy korzystają z pomocy medycznej w strzeleckiej placówce.

Połowa wszystkich chorych pochodzi z gminy Strzelce. Z Zawadzkiego jest 14 proc. leczonych, po 9 procent z Ujazdu, Jemielnicy i Leśnicy, 6 procent z Izbicka i 3 - z Kolonowskiego.
Na ubiegłotygodniowej sesji radni miejscy Strzelec Opolskich przeznaczyli w projekcie budżetu 250 tysięcy złotych dla szpitala.
- W formie dotacji na sprzęt medyczny - zaznacza burmistrz Krzysztof Fabianowski. - Gmina podpisze odpowiednią umowę z powiatem, który jest jednostką prowadzącą szpital.
Dwa dni temu w szpitalu przestała działać lampa do rentgena. Nowa kosztuje sto tysięcy złotych. Pieniądze uchwalone przez strzelecką radę dyrektor Kreis chciałby wykorzystać w pierwszej kolejności na zakup nowej lampy.
Burmistrz Fabianowski zapowiada, że to nie koniec pomocy dla szpitala. - Będę namawiał lokalne firmy do pieniężnego i rzeczowego wsparcia - podkreśla. - Wspólnie przeżyjemy - przekonuje.

Strzelecki burmistrz nakłania też przedstawicieli starostwa do zaskarżenia tak zwanej ustawy 203 (podwyżka dla personelu medycznego). Ustawodawca przyznał ją, ale nie wskazał, kto ma zapłacić lekarzom i pielęgniarkom. Teraz ci dochodzą swoich praw w sądzie, skarżąc dyrektorów ZOZ-ów. Ustawa 203 pogłębia straty ZOZ-ów.
Dwaj strzeleccy radni przekazali szpitalowi w ubiegłym tygodniu rektoskop. Karol Cebula (radny miejski Strzelec) i Henryk Pawłowski (radny powiatu) w lutym wystosowali do swoich kolegów apel z prośbą o przekazanie diet dla szpitala. Wzbudził on spore kontrowersje. Żaden z radnych nie zdecydował się na taką formę wsparcia.
- Ludzie szybko przywiązują się do pieniędzy, a konkretną pomoc zastępują frazesami - komentuje Karol Cebula.

Zarząd powiatu odstąpił od podżyrowania milionowej pożyczki dla szpitala. - Warunki jej przyznania były niekorzystne - podkreśla Gerhard Matheja, starosta strzelecki - Rozpisujemy przetarg na tę samą kwotę, ale na krótszy okres spłaty (5 lat). To jest dla spłacającego korzystniejsze.
Procedura przyznania tych pieniędzy może potrwać około 2 miesięcy. Dyrektor ZOZ-u chciałby przeznaczyć pożyczkę na działalność bieżącą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska