20 lat współpracy z BDV w Turyngii

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Susanne i Peter Gallwitz od 20 lat wspierają nauczycieli i uczniów w podtrzymywaniu niemieckiej tożsamości.
Susanne i Peter Gallwitz od 20 lat wspierają nauczycieli i uczniów w podtrzymywaniu niemieckiej tożsamości. Krzysztof Ogiolda
Liderzy MN podziękowali wczoraj Peterowi Gallwitzowi za dwie dekady pomagania szkołom.

Ziomkowie z Turyngii od 1994 roku współpracują ze szkołami na Śląsku Opolskim i z Niemieckim Towarzystwem Oświatowym.

Wczoraj z okazji 20-lecia tych kontaktów delegacja BDV z Horstem Juenglingiem na czele gościła w siedzibie VdG.

Lider Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida i odpowiedzialny za sprawy oświaty w VdG Hubert Kołodziej wręczyli okolicznościowe podziękowania Peterowi Gallwitzowi i jego małżonce Susanne oraz Bruno Kosakowi, byłemu przewodniczącemu Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

Przedstawiciele BDV uhonorowali Bruno Kosaka i Joachima Niemanna, z którymi przez lata skutecznie współpracowali.

Hubert Kołodziej przypomniał, że zasługą państwa Gallwitz i szerzej gości z Turyngii jest m.in. współpraca ze szkołami w Kędzierzynie-Koźlu i Bierawie, udostępnianie materiałów metodycznych do krajoznawstwa, popularyzowanie wśród nauczycieli niemieckiej historii i kultury na Śląsku, ze szczególnym naciskiem na postać Josepha von Eichendorffa. Wreszcie pomagali oni w wakacyjnej wymianie dzieci i młodzieży ze Śląska Opolskiego i Turyngii.

- Najważniejsze jest to, że pan Gallwitz nieprzerwanie od 20 lat - i ciągle na nowo - znakomicie zajmuje się dokształcaniem naszych nauczycieli, współpracując harmonijnie z panią prof. Rostropowicz - mówi Joachim Niemann, były dyrektor biura VdG. - W latach 90. każde z państwa Gallwitz pracowało w dwóch szkołach w naszym regionie. W tym w gminie Bierawa, w pierwszej szkole im. Eichendorffa. Bardzo mi wtedy na nich zależało. Ich zaangażowanie trwa aż do dzisiaj. I to jest szczególnie cenne.

Jakby na potwierdzenie tych słów Peter Gallwitz wręczył wszystkim obecnym na spotkaniu obszerny skrypt poświęcony 13 zagadnieniom do dyskusji nt. historii, geografii i kultury na Śląsku. Jego szczególnym adresatem jest Niemieckie Towarzystwo Oświatowe. Pomoc metodyczna jest dziełem małżeństwa Gallwitz.

- Materiały metodyczne, podręczniki itd. to były konkrety, które dostawaliśmy, a za nimi stała prawdziwa przyjaźń - uważa Bruno Kosak. - Pan Gallwitz wciąż nas uczy szukania i zachowywania śladów niemieckości. Dostrzegania ich. Pomagał nam wiele razy wydobyć z lamusa to, o czym zapominamy. On sam ma ugruntowaną niemiecką tożsamość, a więc może ją także przekazywać. Liczymy na to, że ten proces będzie nadal trwał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska