Festiwal Książki 2024. Opole stało się stolicą polskiej literatury! Nikt nie wyjdzie stąd z pustymi rękami, do wyboru są tysiące książek

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Festiwal Książki w Opolu to nie tylko spotkania z autorami i możliwość zakupu najnowszych wydań książek, ale także liczne warsztaty i panele dyskusyjne
Festiwal Książki w Opolu to nie tylko spotkania z autorami i możliwość zakupu najnowszych wydań książek, ale także liczne warsztaty i panele dyskusyjne Mateusz Majnusz
W piątek, 7 czerwca, rozpoczął się Festiwal Książki w Opolu, który potrwa aż trzy dni. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świecie literatury, poznać ulubionych autorów i zainspirować się do dalszego czytania. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie, a różnorodność oferty wydawniczej sprawia, że każdy miłośnik książek wyjdzie z festiwalu z nowymi, ciekawymi tytułami.

Festiwal Książki w Opolu to nie tylko spotkania z autorami i możliwość zakupu najnowszych wydań książek, ale także liczne warsztaty, panele dyskusyjne oraz strefy tematyczne. Jedną z nich jest strefa literatury Young Adult, która cieszy się ogromną popularnością wśród nastolatków. Młodzi czytelnicy tłumnie przybywają, aby spotkać swoje ulubione autorki i autorów, zdobyć autografy oraz wziąć udział w dedykowanych im wydarzeniach.

Podczas festiwalu mieliśmy okazję porozmawiać z Teresą Kucharską z wydawnictwa BIS, która podkreśliła, jak ważne jest zachęcanie dzieci do czytania książek.

- Czytanie książek to wspaniała przygoda, którą warto pokazywać dzieciom od najmłodszych lat. Zauważyłam, że dzieci, które widzą swoich rodziców i rodzeństwo z książką, same chętniej sięgają po lektury. To naturalne, że naśladują to, co widzą wokół siebie. Rodzinne czytanie może stać się tradycją, która przynosi wiele radości i wspólnego czasu – tłumaczy.

Kucharska zwróciła również uwagę na rolę nauczycieli i szkoły w promowaniu czytelnictwa.

- Rola nauczyciela w klasach początkowych jest kluczowa. Dobrze prowadzona lekcja może zainspirować dzieci do sięgania po książki i rozwijania pasji czytelniczej. Ważne jest, aby nauczyciel potrafił przekazać miłość do literatury w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Czasami wystarczy jedna książka, która trafi w gust ucznia, by rozpalić w nim zainteresowanie na całe życie – wyjaśnia.

Wydawnictwo BIS, w którym pracuje Kucharska, współpracuje z wieloma znakomitymi autorami, którzy piszą dla różnych grup wiekowych.

- Mamy w naszej ofercie książki Renaty Piątkowskiej, która tworzy wspaniałe historie zarówno dla przedszkolaków, jak i dla starszych dzieci. Dzięki takim autorom młodzi czytelnicy mogą rosnąć razem z literaturą, odkrywając coraz to nowe światy i tematy. To niezwykle ważne, aby dzieci miały dostęp do wartościowej literatury na każdym etapie swojego rozwoju – dodaje Teresa Kucharska.

Festiwal Książki 2024 w Opolu - program

W piątek (7 czerwca) gwiazdami festiwalu będą m.in. Tomasz Raczek (spotkanie autorskie z nim rozpocznie się o godz. 17:00 i Jacek Dehnel (18:00).

W sobotę (8 czerwca) na festiwalowej scenie wystąpi całą plejada gwiazd:

 • 12:00 - Remigiusz Mróz (organizatorzy zaznaczyli, że czytelnicy do podpisania mogą przynieść tylko jedną książkę)
 • 13:00 - Joanna Kuciel-Frydryszak i Marta Strzelecka
 • 14:00 - Joanna Bator
 • 15:00 - Kim Ho-yeon
 • 16:00 - Piotr Zychowicz i Jacek Bartosiak
 • 17:00 - Zbigniew Rokita
 • 18:00 - Jakub Żulczyk

W niedzielę (9 czerwca) o godz. 13:00 na placu Wolności będzie spotkanie z Lechem Wałęsą, pierwszym prezydentem wolnej Polski po 1989 r. i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Po spotkaniu z Lechem Wałęsą można będzie spotkać m.in. takich autorów, jak:

 • 15:00 - Arkady Radosław Fiedler
 • 16:00 - Andrzej Stasiuk
 • 17:00 - Małgorzata Glinka (jedna ze słynnych siatkarskich Złotek)
 • 18:00 - Maciej Siembieda.

Spotkania autorskie będą nie tylko na festiwalowej scenie, ale także bok w Bibliotece Miejskiej. W murach biblioteki z czytelnikami spotkają się m.in. Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński, Artur Nowak i Arkadiusz Stempin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska