Marcin Ociepa: "Opole nie jest agresorem. Niczego nie będziemy robić siłą"

Redakcja
Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola.
Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola. Fot. SM
Rozmowa z Marcinem Ociepą, przewodniczącym Rady Miasta Opola.

To, co się dzieje wokół planu powiększenia Opola, przypomina starcie dwóch egoizmów, większego i mniejszego.
Gdyby Opole kierowało się wyłącznie egoizmem, powinno zamknąć się na ościenne gminy i inwestować tylko we własny rozwój. My jednak inaczej rozumiemy odpowiedzialność za miasto i cały region. Jedyną dźwignią rozwoju tak małego regionu jest silna stolica. To tendencja europejska.

Przeciwnicy połączenia twierdzą jednak, że w całej operacji chodzi tylko o Elektrownię Opole...
Gdyby tak było, to zgłaszalibyśmy wyłącznie postulaty dotyczące sołectw Brzezie i Czarnowąsy. Tymczasem naszym priorytetem są miejsca pracy i mieszkania dla młodych opolan, których nie zatrzymamy w regionie tylko lokalną tradycją. Potrzebujemy terenów pod nowe inwestycje, pod budownictwo mieszkaniowe. Stawką jest przyszłość dzieci i wnuków tych, którzy dziś protestują. Kiedy tak wiele się mówi, szczególnie na Opolszczyźnie, o zjednoczonej Europie, kiedy musimy przekraczać różne granice, polityczne i mentalne, my grubą linią rozgraniczamy, gdzie się kończy miasto, a zaczyna gmina. Nie potrafimy zburzyć granic w ramach jednej wspólnoty samorządowej.

Jak chcecie przekonać przeciwników, że na tej operacji nie stracą, że wszyscy na niej zyskamy?
Wokół tego procesu narosło już wiele mitów, które musimy rozwiać. Po pierwsze zarzuty, że nie będziemy się liczyć ze zdaniem mieszkańców, nie są prawdziwe. Opole nie jest agresorem. Niczego nie będziemy robić siłą. Liczymy się ze zdaniem mieszkańców, a ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów. Taki jest stan prawny. Mówi się np., że życie w Opolu jest znacznie droższe niż w gminach ościennych. Z naszych bilansów wynika natomiast, że nie ma takiej reguły. Choćby ścieki w Opolu są tańsze niż w Dobrzeniu Wielkim.

Podatki też?
Mieszkańcy przyłączonych miejscowości na pewno - per saldo - nie stracą na podatkach i opłatach lokalnych. A z pewnością wzrośnie wartość ich - miejskich już - nieruchomości. Kolejny mit głosi, że będziemy zamykać świetlice środowiskowe czy remizy strażackie. Tymczasem z doświadczeń dzielnic, które dużo wcześniej zostały przyłączone do Opola, wynika co innego. W Grudzicach mamy nowoczesną remizę, niebawem będziemy modernizować szczepanowicką.

A co z poczuciem przynależności, obawami, że ukształtowane przez lata wspólnoty rozmyją się w wielkim mieście?
Szanujemy i chcemy zachować ich odrębność, samorządność. W miejsce sołectw mogą powstać rady dzielnic. Dziś każda z opolskich dzielnic dysponuje średnio funduszem rzędu 130 tys. zł rocznie. Dla przykładu Brzezie ma teraz kilkanaście tysięcy. Będziemy inwestować w te małe wspólnoty.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika

"Opole nie jest agresorem. Niczego nie będziemy robić siłą. Liczymy się ze zdaniem mieszkańców, a ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów. Taki jest stan prawny." 
Panie Marcinie gdybyście liczyli się ze zdaniem mieszkańców to Rada Ministrów nie musiała by żadnych decyzji podejmować.

 

N
Nie tykać gmin

Pan Przewodniczący Ociepa mówi, że będą słuchać, a wczoraj Pan Prezydent Wiśniewski mówił, że nie będą. Obraził się za odwołanie z funkcji szefa Agl. Op.

 

Rady dzielnic Opola dysponują budżetem 130 tys. zł. na rok. Zsumowany fundusz sołecki miejscowości Brzezie, Czarnowąsy, Borki, Krzanowice i Świerkle, które w Waszym zamierzeniu staną się w przyszłości (oby nie) jedną dzielnicą Opola, wynosi na dzień dzisiejszy ponad 100 tys. zł. (na dokładne dane czekam). Czyli wychodzi na to samo. A należy podkreślić, że remontami dróg, latarni, chodników zajmuje się gmina. Festyny opłaca GOK. Do budowy placów zabaw dopłaca gmina.

m
mieszkaniec gminy slawice

No znalazl sie piesek Wisniewskiego i bajki opowiada kto ci da rozgrzeszenie i wielki katolik spadaj oczep sie OCEPKA

z
ze wsi - 64 years

A...Ocipa....Ociepa, widzę że się zatrzymał na etapie 7-ej klasy Szkoły Podstawowej.

On nie wie co to jest wieś ! On myśli że na wsi to tylko się w gnoju grzebie i ludzie liczyć nie potrafią. Takich Ociepów to u mnie jest co najmniej dziesięciu w mojej wiosce. Na Prezydenta Miasta to bym wystawił trzech , i to na pewno mądrzejszych. Ja w miejscu P.Ociepy (z tymi zdolnościami) nie wypowiadał bym się na żaden temat , zamknął w swojej "norze" i czekał do końca kadencji

f
fu

Mam pytanie.Dlaczego nikt nie mówi ile to połączenie będzie kosztować samych Opolan? Wzrost cen za wodę ,kanalizację ,śmieci, mzk itd.Więcej śmieci,ścieków, kursów,odbiorców wody - ktoś musi za to płacić .Podatki z Turawy i Elektrowni weźmie ratusz ale za rozbudowę infrastruktury zapłacą opolanie to pewne .

G
Gość
W dniu 22.12.2015 o 13:39, Dawid napisał:

Heheh, ale was to boli co>? Brak merytorycznych argumentów z waszej strony świadczy tylko o tępocie lub niedoinformowaniu:-)To były studia urbanistyczne niemoty:-) Moja wiedza jest oparta na dwóch latach studiów i mieszkania w Opolu, a nie na czytaniu gazet mój drogi:-) Opole musi się rozrastać administracyjnie i nie ma innej opcji. Widzę, że ćwierć inteligentów i ludzi niedoinformowanych, jest tu cała masa:-) każdy normalnie myślący mieszkaniec Opola i gmin ościennych będzie za rozszerzeniem granic miasta. I tak do tego dojdzie i tak, tym się akurat nie martwię:-) Choć nie na pewno o wszystkie gminy, a na pewno nie przy pierwszym podejściu. Więc to będzie rozłożone na kilka lat, w pierwszym etapie na pewno zostaną przyłączone Chmielowice i Żerkowice, wydaje mi się że również Czarnowąsy. Ale kropla drąży skałę. Więc wam wieśniakom pozostaje tylko płacz i zgrzytanie zębami:-)  Pozdrawiam 

Studia urbanistyczne w Opolu?! Jest Architektura i Urbanistyka ale trwa trzy a nie dwa lata. Wątpliwe jest zatem, że skończyłeś coś wyżej od gimnazjum. A gdybyś chodził już na zajęcia to może poznał byś znaczenie słowa "wieśniak". Dobrze że wyjechałeś z Opolszczyzny - nie potrzebujemy takich "półgłówków". Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę :) *p.s. wyłącz "trudne sprawy" i poczytaj jakieś mądre książki ;)

f
fu

Słuchając wywodów władz Opola na temat rozszerzania granic miasta by było silne ,po co się ograniczać - może Strzelce,Kędzierzyn,Brzeg, Namysłów też przyłączyć albo zróbmy z całego województwa jedno wielkie miasto "MEGAWISNIOopole" a będziemy najwięksi może przeniosą tu stolicę?

M
Mieszkaniec opola

Ocepa ty sie nie wpierdalaj teraz sie odpocznij bo komunije w katedrze trzeba wiernym dac a niepoltykuj i bajek nieopowiadaj

o
olo

Panie Ociepa, i komu Pan tu takie banialuki....

cyt: "Jedyną dźwignią rozwoju tak małego regionu jest silna stolica. To tendencja europejska"

Panie Ociepa te tendencje europejskie to każdy nie tylko na Opolszczyźnie, ma tam, gdzie nawet diabeł boi się zaglądać.

Poczytaj Pan relacje, pooglądaj pan filmy z europejskiego (a jakże) zalewu islamskiego terroru.

Zmienisz Pan poglądy na Europę i tym samym na tutejsze podwórko.

Tylko dobrze zintegrowane samorządy mają rację bytu. Opole niezależnie od rozwoju wydarzeń pozostanie zabitą, większą wiochą i z zakompleksionym prezydentem miasta przy korycie.

Reszta w myśl waszego szatańskiego planu legnie w gruzach.

 

b
baran
W dniu 22.12.2015 o 10:16, Gość napisał:

Nie mogę słuchać tego bełkotu urzędasów z gmin ,którzy walczą o swoje stołki i swoich pociotków.Dołączyć do Opola i koniec dyskusji.

To nie słuchaj.Zlikwidować województwo opolskie a Opole niech będzie miastem powiatowym i koniec dyskusji.

b
baran

Następny się odezwał i myśli,że może wciskać kit mieszkańcom i samorządowcom.Gdybyście na tym nie zyskali to nie pchalibyście się na ościenne gminy.Was najbardziej interesuje Elektrownia i Turawa Park.

O
Opolanin

Ale mydli ludziom oczy.Opole nie jest agresorem .No to kim?Rada ministrów zdecyduje. Zapomniał dodać że tam już wszystko załatwione. Przecież to wszystko są kłamstwa i wszyscy doskonale o tym wiedzą. Żaden polityk nie liczy się z ludźmi. Idą Święta a nienawiść wzrasta z każdym dniem. Kiedyś trzeba będzie za to zapłacić P.Ociepa i P.Wiśniewski. Jak znam życie to bardzo słono za to zapłacie. Tylko żeby Wam starczyło wtedy odwagi do swojego błędu się przyznać. Tego Wam życzę na Święta.

G
Gosc
W dniu 22.12.2015 o 13:39, Dawid napisał:

Heheh, ale was to boli co>? Brak merytorycznych argumentów z waszej strony świadczy tylko o tępocie lub niedoinformowaniu:-)To były studia urbanistyczne niemoty:-) Moja wiedza jest oparta na dwóch latach studiów i mieszkania w Opolu, a nie na czytaniu gazet mój drogi:-) Opole musi się rozrastać administracyjnie i nie ma innej opcji. Widzę, że ćwierć inteligentów i ludzi niedoinformowanych, jest tu cała masa:-) każdy normalnie myślący mieszkaniec Opola i gmin ościennych będzie za rozszerzeniem granic miasta. I tak do tego dojdzie i tak, tym się akurat nie martwię:-) Choć nie na pewno o wszystkie gminy, a na pewno nie przy pierwszym podejściu. Więc to będzie rozłożone na kilka lat, w pierwszym etapie na pewno zostaną przyłączone Chmielowice i Żerkowice, wydaje mi się że również Czarnowąsy. Ale kropla drąży skałę. Więc wam wieśniakom pozostaje tylko płacz i zgrzytanie zębami:-)  Pozdrawiam 

Wroclaw ma 6 razy wiecej mieszkancow i tylko 3 razy wieksza powierzchnie jak Opole. Wedlug tego co ci ktos do glowy podobno nalozyl, Wroclaw musialby juz dawno zajac Kobierzyce i wszystkie tereny przylegajace do A4 . Jednak Wroclaw tylko jednym skrawkiem ociera sie o autostrade i jakos nie ma parcia na nowe tereny.

Czyli jestes kolejnym glupkiem z papierem ktory nadaje sie tylko na zmywak.

:D

Ociepa przestań gwiazdorzyć.... Chcesz zaistnieć w mediach? To do Senatu jedź !!!

F
Fu
W dniu 22.12.2015 o 13:39, Dawid napisał:

Heheh, ale was to boli co>? Brak merytorycznych argumentów z waszej strony świadczy tylko o tępocie lub niedoinformowaniu:-)To były studia urbanistyczne niemoty:-) Moja wiedza jest oparta na dwóch latach studiów i mieszkania w Opolu, a nie na czytaniu gazet mój drogi:-) Opole musi się rozrastać administracyjnie i nie ma innej opcji. Widzę, że ćwierć inteligentów i ludzi niedoinformowanych, jest tu cała masa:-) każdy normalnie myślący mieszkaniec Opola i gmin ościennych będzie za rozszerzeniem granic miasta. I tak do tego dojdzie i tak, tym się akurat nie martwię:-) Choć nie na pewno o wszystkie gminy, a na pewno nie przy pierwszym podejściu. Więc to będzie rozłożone na kilka lat, w pierwszym etapie na pewno zostaną przyłączone Chmielowice i Żerkowice, wydaje mi się że również Czarnowąsy. Ale kropla drąży skałę. Więc wam wieśniakom pozostaje tylko płacz i zgrzytanie zębami:-)  Pozdrawiam 

Urbanistyczne? Ciekawe Każdy urbanista powie ci że miasto powinno rozwijać się w strone autostrady a to jest skok na kasę . Jeśli tereny gęsto zabudowane to dla prezydenta tereny inwestycyjne to gratuluje i jemu i tobie . Wygląda panie urbanisto że opuściłeś kilka wykladów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3