Czytelnicy mieli sporo pytań, dotyczących postojowego w przypadku umowy zlecenia. Poniżej przestawiamy odpowiedzi na te, najczęściej zadawane.
W sytuacji, gdy dana osoba ma kilka umów może otrzymać tylko jedno świadczenie, wynoszące do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę i to tylko trzykrotnie (art. 15zr ust. 4).
Czytelnicy pytali też, co w przypadku zmiany zleceniodawcy. Ze świadczenie postojowego może skorzystać osoba wykonująca umowę cywilnoprawną, która została zawarta przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (art. 15zq ust. 5 pkt. 1). Zatem w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej u nowego zleceniodawcy po 01.04.2020 r. świadczenie postojowe nie przysługuje. Podobnie jest w przypadku osób ubezpieczonych w KRUS.
Należy też pamiętać, że świadczenie postojowe przysługuje osobie wykonującej w danym momencie umowę cywilnoprawną. Oznacza to, że z dniem zakończenia wykonywania umowy, taka osoba nie spełnia tego warunku i postojowego nie otrzyma.
Czytelnicy pytali również o łączenie umów zlecenia z jednoosobową działalnością gospodarczą lub innymi umowami. Wymogiem przyznania postojowego w ramach umowy zlecenia jest niepodleganie ubezpieczeniu z innego tytułu (art. 15zq ust. 1). Świadczenie postojowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność przysługuje osobno, na podstawie tego samego przepisu art. 15zq ust. 1.
Umowa o dzieło jest natomiast jedną z umów cywilnoprawnych, dla których przysługuje postojowe z tarczy antykryzysowej (art. 15zq ust. 1). Podobnie jest w przypadku umów o świadczenie usług.
Warto podkreślić, że świadczenie postojowe przysługuje obywatelom Polski, ale też obywatelom UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, posiadającym prawo pobytu, a także cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski (art. 15zq ust. 2).
Wielkość zleceniodawcy nie ma znaczenia przy wypłacie postojowego. Może to być mikro, mały, średni ale też i duży przedsiębiorca. Przesłanką jest przestój zleceniodawcy wywołany przez COVID-19 (art. 15zq ust. 3) oraz chwila zawarcia umowy zlecenia (przed 01.04.2020) i maksymalna wielkość dochodów tj. 15.595,74 zł (art. 15zq ust. 5).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?