Umowa zlecenie w czasie epidemii. Czy należy ci się postojowe? Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Należy też pamiętać, że świadczenie postojowe przysługuje osobie wykonującej w danym momencie umowę cywilnoprawną. Oznacza to, że  z dniem zakończenia wykonywania umowy, taka osoba nie spełnia tego warunku i postojowego nie otrzyma.
Należy też pamiętać, że świadczenie postojowe przysługuje osobie wykonującej w danym momencie umowę cywilnoprawną. Oznacza to, że z dniem zakończenia wykonywania umowy, taka osoba nie spełnia tego warunku i postojowego nie otrzyma. Andrew Khoroshavin from Pixabay
Na pytania nadsyłane przez czytelników nto odpowiada mec. Tomasz Płachtej.

Czytelnicy mieli sporo pytań, dotyczących postojowego w przypadku umowy zlecenia. Poniżej przestawiamy odpowiedzi na te, najczęściej zadawane.

W sytuacji, gdy dana osoba ma kilka umów może otrzymać tylko jedno świadczenie, wynoszące do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę i to tylko trzykrotnie (art. 15zr ust. 4).

Czytelnicy pytali też, co w przypadku zmiany zleceniodawcy. Ze świadczenie postojowego może skorzystać osoba wykonująca umowę cywilnoprawną, która została zawarta przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (art. 15zq ust. 5 pkt. 1). Zatem w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej u nowego zleceniodawcy po 01.04.2020 r. świadczenie postojowe nie przysługuje. Podobnie jest w przypadku osób ubezpieczonych w KRUS.

Należy też pamiętać, że świadczenie postojowe przysługuje osobie wykonującej w danym momencie umowę cywilnoprawną. Oznacza to, że z dniem zakończenia wykonywania umowy, taka osoba nie spełnia tego warunku i postojowego nie otrzyma.

Czytelnicy pytali również o łączenie umów zlecenia z jednoosobową działalnością gospodarczą lub innymi umowami. Wymogiem przyznania postojowego w ramach umowy zlecenia jest niepodleganie ubezpieczeniu z innego tytułu (art. 15zq ust. 1). Świadczenie postojowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność przysługuje osobno, na podstawie tego samego przepisu art. 15zq ust. 1.

Umowa o dzieło jest natomiast jedną z umów cywilnoprawnych, dla których przysługuje postojowe z tarczy antykryzysowej (art. 15zq ust. 1). Podobnie jest w przypadku umów o świadczenie usług.

Warto podkreślić, że świadczenie postojowe przysługuje obywatelom Polski, ale też obywatelom UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, posiadającym prawo pobytu, a także cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski (art. 15zq ust. 2).

Wielkość zleceniodawcy nie ma znaczenia przy wypłacie postojowego. Może to być mikro, mały, średni ale też i duży przedsiębiorca. Przesłanką jest przestój zleceniodawcy wywołany przez COVID-19 (art. 15zq ust. 3) oraz chwila zawarcia umowy zlecenia (przed 01.04.2020) i maksymalna wielkość dochodów tj. 15.595,74 zł (art. 15zq ust. 5).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie