W Opolu powstanie spalarnia śmieci. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie. Czy urząd miasta podejmie dialog?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Setki mieszkańców Opola podpisały się pod petycją przeciwko budowie spalarni
Setki mieszkańców Opola podpisały się pod petycją przeciwko budowie spalarni kolaż NTO
Sprzeciw mieszkańców Opola przeciwko budowie spalarni śmieci w Groszowicach jest jednoznaczny i uzasadniony. Głos w tej sprawie zabierają członkowie komitetu Stop Spalarni w Opolu, reprezentujący społeczność lokalną oraz politycy partii Razem.

Gdzie powstanie spalarnia śmieci w Opolu?

Spalarnia planowana jest przy ul. Podmiejskiej w Opolu, w południowo-wschodniej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie domków jednorodzinnych, zabudowy wielorodzinnej oraz popularnych miejsc wypoczynkowych, takich jak Wyspa Bolko czy kąpielisko Bolko.

Ponadto, w odległości 240 m od przyszłej spalarni znajdują się najbliższe domy, a popularne tereny uprawiane rolniczo, dostarczające żywność na lokalny rynek, oddalone są zaledwie o 600 m.

- Budowa spalarni w tak bliskiej odległości od miejsc zamieszkania i obszarów rekreacyjnych stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz dla produkcji żywności - mówią mieszkańcy Groszowic.

Spalarnie generują szkodliwe substancje dla zdrowia opolan

Mieszkańcy Opolu wyrazili swój sprzeciw wobec budowy spalarni poprzez zebranie pół tysiąca podpisów i przekazanie ich w formie petycji do Urzędu Miasta.

- Niestety, odpowiedź ze strony urzędu była jedynie powielaniem frazesów, które ratusz powtarzał w mediach. Nawet spotkanie z panem prezydentem, zorganizowane dzięki interwencji posłanki Marceliny Zawiszy, nie przyniosło żadnych rezultatów. Prezydent nie okazał gotowości do wysłuchania argumentów mieszkańców i podjęcia rzeczowej dyskusji - tłumaczy Małgorzata Sulikowska, mieszkanka Opola.

W tej sytuacji mieszkańcy Opola kontynuują walkę przeciwko budowie spalarni. Zbierają podpisy pod inicjatywą obywatelską, której celem jest wprowadzenie zakazu budowy tego typu instalacji. Podkreślają, że spalarnie odpadów, które palą niesegregowane śmieci, w tym plastik, generują szkodliwe substancje, takie jak dioksyny, które są bardzo trujące dla zdrowia i emitowane do powietrza w czasie rozruchów, wyłączeń i awarii spalarni.

- Badania przeprowadzone w Belgii pokazują, że nawet w promieniu 3 km od spalarni stężenia dioksyn przekraczają dopuszczalne normy, co ma negatywny wpływ na zdrowie zwierząt hodowlanych i może zagrażać również zdrowiu ludzi - podkreśla Jerzy Przystajko z partii Razem.

Czy zagrożony jest zakład Nutricia w Opolu?

Dodatkowo, istnieje poważne zagrożenie dla zakładu produkującego żywność dla niemowląt znajdującego się w bliskiej odległości od planowanej spalarni.

Zakład ten produkuje popularne słoiczki i mleko modyfikowane dla niemowląt, dlatego istnieje obawa, że spalarnia śmieci może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo żywności wytwarzanej w tym zakładzie - wyjaśnia posłanka partii Razem Marcelina Zawisza.

Mieszkańcy Opola apelują do prezydenta miasta, by usłyszał ich głos i podjął dialog z obywatelami. Wskazują, że demokratyczne wartości, takie jak partycypacja społeczna i szanowanie opinii mieszkańców, powinny być podstawą podejmowania decyzji o tak dużym znaczeniu dla społeczności lokalnej.

Adrian Zandberg: prezydencie Wiśniewski, proszę nie być zamordystą

- Pan prezydent Wiśniewski wydaje się uważać się za polityka demokratycznego, który szanuje wartości, takie jak partycypacja społeczna i słuchanie głosu obywateli. Dlatego mam apel do pana prezydenta, aby w tej sprawie nie zachowywał się jak zamordysta, ale jak prawdziwy demokrata, który po prostu wysłucha głosu ludzi - mówi Adrian Zandberg, lider Partii Razem.

- Setki mieszkańców tej okolicy podpisały się pod petycją przeciwko budowie spalarni. To przygniatająca większość. Obawy mieszkańców nie są bezpodstawne, ponieważ decyzje o tak długofalowych konsekwencjach powinny być podejmowane w dialogu społecznym z ludźmi, a nie przeciwko nim. To właśnie w tym tkwi istota demokracji i to odróżnia ją od zamordyzmu - tłumaczy Zandberg.

Spalarnia śmieci ma powstać przy ul. Podmiejskiej w Opolu

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska