Wybory parlamentarne 2019. Wyniki: Radość w sztabie...

  Wybory parlamentarne 2019. Wyniki: Radość w sztabie wyborczym PSL i Kukiz'15. Koalicja Polska zdobywa 9,6 proc.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  9,6 proc. głosów zdobyło w niedzielnych wyborach PSL Koalicja Polska - wynika z rezultatów z exit poll, podanych o godz. 21. Jak przebiegało oczekiwanie na rezultaty i jak przyjęto wstępne wyniki? Poniżej relacja z wieczoru wyborczego PSL Koalicji Polskiej.
  Gdy w 2015 roku Polskie Stronnictwo Ludowe dostawało się do Sejmu z wynikiem 5,1 proc., w sztabie wyborczym ludowców reakcje były dość mieszane. Niby PSL pozostawało w Sejmie, ale z wynikiem mocno średnim. Zupełnie inaczej wynik wyborów przyjęto w sztabie Kukiz'15, gdzie 8,8 proc. głosów powitano niemal z euforią, a lider ugrupowania Paweł Kukiz grzmiał ze sceny, że przedstawiciele K'15, jako trzecia siła w Sejmie, będą próbowali zmienić przy Wiejskiej system, obowiązujący w Polsce.

  WIECZÓR WYBORCZY. WYNIKI WYBORÓW NA ŻYWO: PIS WYGRYWA, KONFEDERACJA WCHODZI DO SEJMU  Po czterech latach obie formacje były zmuszone połączyć siły, by powalczyć o wynik porównywalny do osiągnięcia Kukiz'15 z 2015 roku. Wystartowały więc jako PSL Koalicja Polska.

  - Liczę cały czas, że przynajmniej powtórzymy wynik, jaki Kukiz'15 osiągnął w 2015 roku, czyli ok. 9 proc. Być może więcej - mówił Paweł Kukiz w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press jeszcze w piątek przed wyborami.

  - Trochę obawiamy się o to, czy uda się doskoczyć do tych 8 proc. - stwierdził natomiast w rozmowie kuluarowej jeden z czołowych polityków PSL.

  Trema w sztabie przed odliczaniem


  W sztabie Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zorganizowano w warszawskim Hotelu Gromada, w okolicach centrum stolicy, zameldowaliśmy się o godz. 19, na dwie godziny przed podaniem wstępnych wyników wyborów parlamentarnych. Pierwsi działacze PSL zaczęli pojawiać się na sali niedługo później. Wielu z nich - szczególnie ci spoza Warszawy - zakwaterowało się właśnie w hotelu.

  Optymizm niektórych z nich był jednak przytłumiony przez marsowe miny większości. Widać było, że przecieki dotyczące wyniku wyborów są niejednoznaczne - jedne źródła podawały, że Koalicja Polska kręci się nawet w okolicach 9 proc., podczas gdy inne podawały rezultat nawet o kilka punktów procentowych niższy.

  Zdecydowanie weselsza atmosfera panowała na zewnątrz hotelu, gdzie grupa działaczy i sympatyków ludowców zafundowała sobie po piwie. Jednak nawet i tam nerwy zabijano odpalanymi na potęgę papierosami.

  Wynik PSL - Koalicja Polska dostała 9,6 proc.


  Tuż po godzinie 20 do sali, gdzie oczekiwano na wyniki, zajrzał na chwilę Marek Sawicki. Były minister rolnictwa w rządzie PO-PSL nie tryskał może przesadnym entuzjazmem, ale zdawał się być wyluzowany. Chwilę później w sztabie pojawiła się też poseł Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 i od razu wdała się w rozmowę z dziennikarzami. Po niej na salę weszli Jarosław Sachajko i Stanisław Tyszka. Wicemarszałka błyskawicznie porwała jedna z telewizji, natomiast poseł Sachajko z uśmiecem podszedł do stolika z kawą i zgromadzonych przy nim sympatyków Kukiz'15.

  Wyjątkowo entuzjastycznie powitano "jedynkę" PSL w Warszawie, czyli Władysława Teofila Bartoszewskiego, który - zanim dotarł pod scenę - musiał uścisnąć sporo wysuniętych w jego stronę dłoni.

  - Wszyscy pytają mnie, czy będzie dobrze. A jak inaczej? Musi być dobrze! - powiedziała w rozmowie z AIP Bożenna Gołota, mama pięściarza Andrzeja Gołoty, która dosłownie promieniała uśmiechem. Wszyscy politycy PSL podchodzili do "pani Bożenki" i całowali ją w rękę.

  Na minuty przed godz. 21, na którą zaplanowano podanie wyników z exit poll, w sztabie PSL Koalicji Polskiej atmosfera wyraźnie zgęstniała. Działacze i politycy żartowali między sobą, ale po ich twarzach widać było, że dali by wszystko, aby już poznać ostateczne rezultaty. W końcu na dwóch telebimach ustawionych w sali zaprezentowano wyniki - Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało w wyborach 9,6 proc.  PSL Koalicja Polska - reakcja w sztabie


  Gdy podano wyniki wyborów i okazało się, że PSL Koalicja Polska zdobyła 9,6 proc. głosów, po przystrojonej na zielono sali w Hotelu Gromada poniosła się ogłuszająca salwa braw i entuzjastycznych okrzyków. Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz z widoczną ulgą na twarzach uścisnęli sobie dłonie. Zgromadzeni na sali zaczęli skandować "PSL!", "Władysław!", "Paweł!".

  - Dziękuję wszystkim, którzy zaufali mi, jako prezesowi PSL. Mam nadzieję, że was nie zawiodłem. Dziękuję Pawłowi Kukizowi, dla którego było to bardzo trudne wyzwanie. Poszedł pod prąd, do góry - powiedział Kosiniak-Kamysz. "Paweł! Paweł!" - poniosło się po sali.

  - Państwo wybaczą, ale ja z tą radością poczekam jeszcze do jutra - powiedział Kukiz, który przemawiał po liderze PSL. - Ja przez te lata walczyłem, choć było bardzo ciężko. Dziękuję woJOWnikom, dziękuję świadomym wyborcom, którzy rozumieją, że bez zmian systemu będziemy szli w przepaść i zawsze będzie w Polsce mniejsza lub większa dyktatura. Nie jestem do końca zadowolony, bo jednak ze wstępnych sondaży wynika, że jedna partia będzie miała samodzielną władzę. Długa droga przed nami - dodał lider Kukiz'15.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybory parlamentarne 2019. Baza wiedzy o wyborach do Sejmu i Senatu

  Czym zajmuje się Sejm i Senat? Uprawnienia, funkcje, obrady...

  Czym zajmuje się Sejm i Senat? Uprawnienia, funkcje, obrady...

  Jak wybieramy posłów i senatorów? Zasady ordynacji wyborczej

  Jak wybieramy posłów i senatorów? Zasady ordynacji wyborczej

  Głosowanie poza miejscem zamieszkania

  Głosowanie poza miejscem zamieszkania

  Dlaczego warto głosować? Kompetencje Sejmu u Senatu

  Dlaczego warto głosować? Kompetencje Sejmu u Senatu

  Kiedy będą znane wyniki wyborów? Co to jest late pool i exit pool?

  Kiedy będą znane wyniki wyborów? Co to jest late pool i exit pool?

  Test preferencji politycznych. Na kogo głosować?

  Test preferencji politycznych. Na kogo głosować?

  Wybory 2019: Najnowsze wideo