Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Wybory parlamentarne 2019. PiS ucieka Koalicji Obywatelskiej w woj. opolskim [SONDAŻ "NTO", KOMENTARZE]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zaktualizowano 
W najnowszym sondażu preferencji wyborczych mieszkańców woj. opolskiego PiS zwiększył przewagę nad Koalicją Obywatelską
W najnowszym sondażu preferencji wyborczych mieszkańców woj. opolskiego PiS zwiększył przewagę nad Koalicją Obywatelską Marek Szawdyn / Polska Press
PiS z pięcioma mandatami, a Koalicja Obywatelska najpewniej z czterema. Po jednym zdobywają komitety Lewicy, PSL i Kukiza oraz Mniejszości Niemieckiej – wynika z naszego sondażu. Ale też mandat MN wisi na włosku i jeśli komitet ten go nie zdobędzie, to skorzystać może na tym KO. W porównaniu do poprzedniego badania prawica zwiększyła przewagę nad opozycją. Zobacz, jak wyniki komentują przedstawiciele poszczególnych formacji.

Poprzedni sondaż opublikowaliśmy 1 września. Wtedy poparcie dla poszczególnych komitetów prezentowało się następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 35,5 proc.
  • Koalicja Obywatelska - 34,5 proc.
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11 proc.
  • Mniejszość Niemiecka - 8 proc.
  • Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz - 6 proc.
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość - 3 proc.
  • Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - 1,8 proc.
  • Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 0,2 proc.

Z tego wynikało, że po pięć mandatów mogą zdobyć PiS i KO, a Lewica i MN po jednym. PSL-Kukiz, pomimo przekroczenia progu, nie uzyskiwał mandatu. Ale zaznaczaliśmy wtedy, że badani byli pytani o komitet, który poprą, a nie nazwiska poszczególnych kandydatów. Tymczasem w woj. opolskim na pierwszym miejscu listy tego komitetu do Sejmu jest Paweł Kukiz, które rozpoznawalność może poprawić wynik całej listy na tyle, że jednak ten mandat uzyska. To oznaczało, że PiS bądź KO straci jeden mandat i będzie to ta formacja, która uzyska wynik gorszy.

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż: PiS ucieka KO

W naszym nowym sondażu ten scenariusz się ziścił. Komitet PSL-Kukiz nie dość, że poprawił swój wynik o dwa punkty procentowe, to mógłby liczyć na jeden mandat. Uzyskałoby go kosztem Koalicji Obywatelskiej, która przy obecnych wynikach sondażowych zdobywa cztery mandaty.

Wybory parlamentarne 2019 – Wyniki sondażu w woj. opolskim

Wybory 2019: Sondaż dla woj. opolskiego

37,7%
32,3%
12,8%
8,0%
6,1%
3,1%

Polska Press Grupa / Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

W porównaniu do poprzedniego badania uwagę zwraca też fakt, że powiększył się dystans pomiędzy KO i PiS. Wcześniej komitety dzielił jeden punkt procentowy, ze wskazaniem na prawicę. Teraz jest to ponad pięć punktów proc.

To oznacza, że PiS stoi przed szansą poprawienia swojego stanu posiadania. Woj. opolskie w Sejmie reprezentuje obecnie czterech posłów, a może mieć pięciu.

Z kolei KO zagląda w oczy widmo szczuplejszej sejmowej reprezentacji, na którą obecnie składa się pięciu posłów: czterech z PO i jeden z Nowoczesnej.

Odrobienie straty KO do PiS na ostatniej prostej nie jest niemożliwe, ale wydaje się też mało prawdopodobne. Wygląda na to, że czas na budowanie przewagi już minął.

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2019. Lewica uszczknie mandat PiS?

Ale nie jest wykluczony scenariusz, w którym PiS pomimo przewagi uzyska cztery mandaty. Może się tak stać, jeśli Lewica uzyska poparcie w okolicy ok. 14 proc. Nie można tego wykluczyć mając na uwadze fakt, że Lewica poprawiła swój wynik o blisko 2 punkty proc.

Powodów do zadowolenia na pewno nie mają też przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej. Już przed miesiącem sygnalizowali, że poparcie na poziomie 8 proc. - a więc takim, jakie MN uzyskała w wyborach z 2015 r. - i jeden mandat w Sejmie ich nie satysfakcjonują. Teraz notuje spadek poparcia o blisko 2 punkty proc.

Przy obecnym wyniku sondażowym MN może mieć jeden mandat. Ale tylko przy założeniu mobilizacji elektoratu. Jeśli to nie nastąpi, albo MN wyborach wypadnie jeszcze gorzej, to jest ryzyko, że ostatecznie straci przedstawiciela w Sejmie.

Taki scenariusz byłby najbardziej korzystny dla Koalicji Obywatelskiej. Przy obecnych wynikach sondażowych to ona ma na to największe szanse. Ale lekkie wahnięcie wystarczy, aby wzięły go PiS bądź Lewica.

Wybory parlamentarne 2019. Kim są opolscy wyborcy?

Badając preferencje mieszkańców regionu na ostatniej prostej przed wyborami 13 października sprawdziliśmy też kim są wyborcy poszczególnych komitetów. Okazuje się, że wieś nie jest bastionem PSL. Tylko niecałych 39 proc. osób spośród tych, co poparli ludowców, żyje w niewielkich miejscowościach.

Na wsiach dominuje za to Mniejszość Niemiecka (60 proc.) oraz PiS (48 proc.). Rządzący mogą liczyć na nieco wyższe poparcie w miastach. Tu jednak lokuje się przede wszystkim elektorat Lewicy i KO (odpowiednio 73 proc. oraz 65 proc.).

Dowiedz się więcej

Patrząc przez pryzmat wieku uczestników sondażu, to najbardziej równomierne poparcie ma Lewica - po około 25 proc. u osób w wieku 18-29 lat, 30-44 lat, 45-59 lat oraz powyżej 60 lat. Wyborcy PiS to przede wszystkim ludzie starsi (40 proc.). Podobnie jest w przypadku PSL (35 proc.). Najwięcej wyborców KO to osoby w wieku 45-59 lat (36 proc.). Tak samo jest w przypadku MN (32 proc.).

Z kolei jeśli chodzi o preferencje kobiet i mężczyzn, to panie stanowią one zdecydowaną większość elektoratu Mniejszości Niemieckiej (64 proc. spośród tych osób, które w sondażu wskazały ten komitet), Lewicy (60 proc.) i KO (blisko 60 proc.). Panie mają też przewagę wśród wyborców PiS (ponad 53 proc.). Tylko w przypadku komitetu PSL-Kukiz panowie stanowią większość elektoratu (blisko 53 proc.).

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Wybory parlamentarne 2019. Komentarze polityków

Violetta Porowska, pełnomocniczka PiS w regionie: Poprawa notowań naszej formacji to owoc ciężkiej pracy kampanijnej. Kandydaci i działacze spotykają się z ludźmi, rozmawiają na temat przeprowadzonych reform oraz tego, co chcemy jeszcze zmienić. Drugim czynnikiem jest wiarygodność naszych działań. Nie można nam zarzucić, że po czterech latach PiS nie zrealizował swoich obietnic, a nasi politycy nie działali aktywnie na rzecz regionu. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że najważniejszy sondaż przed nami, przy urnach w dniu 13 października.

Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej: Przyczyny powiększenia dystansu pomiędzy PiS a KO upatruje w zmasowanym ataku mediów publicznych na opozycję. Nasz dopracowany program jest tam pomijany, natomiast dużo czasu poświęca się propozycjom przedstawicieli obozu rządzącego przy jednoczesnym pomijaniu afer z nim związanych. Te wyniki mnie jednak nie deprymują. Myślę, że mamy duży potencjał, aby je jeszcze odmienić na naszą korzyść. Na ostatnią prostą kampanii będzie jeszcze większa mobilizacja.

Marcelina Zawisza, liderka listy Lewicy: Lepszy wynik Lewicy w porównaniu do sondażu sprzed miesiąca bardzo cieszy. Dowodzi bowiem, że nasza dynamiczna kampania i liczne rozmowy z mieszkańcami regionu przynoszą skutek. Te rozmowy dotyczą nie tylko najbliższej przyszłości, ale tego, jaka Polska powinna być za 10-15 lat. Najwyraźniej ten przekaz trafia do Opolan. Nie spoczywamy jednak na laurach. Będziemy pracować jeszcze ciężej. Dwa mandaty dla Lewicy w woj. opolskim są bowiem w naszym zasięgu.

Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur PSL: Wzrostu poparcia dla naszego wspólnego komitetu z Kukiz’15 to skutek naszego trafnego programu. Mieszkańcom podobają się nasze sztandarowe propozycje, czyli emerytura bez podatku oraz uczynienie państwa bardziej obywatelskim. Ludzie dostrzegli też, że nasze porozumienie z Pawłem Kukizem jest realne, że to nie współpraca tylko na te wybory. Nasz wynik na Opolszczyźnie to dobry prognostyk, ale nas nie zadowala. Liczymy na dwa mandaty poselskiej. To realne.

Rafał Bartek, przewodniczący Mniejszości Niemieckiej: Prowadzimy dosyć specyficzną kampanię, bo oddolną. Wynika to z faktu, że nasz elektorat jest specyficzny. Jesteśmy jedyną partią typowo regionalną, a dotarcie do ogółu z takim przekazem nie jest łatwe. Dlatego na ostatnie dni kampanii zamierzamy mobilizować ludzi do głosowania. Możemy też być niedoszacowani, ponieważ z powodu silnie antyniemieckiej kampanii obozu rządzącego część naszych wyborców może nie chcieć przyznawać się do tego, że nas popierają.

Stopka

„Nowa Trybuna Opolska” we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 1-4 października zrealizowały sondaż poparcia dla komitetów wyborczych, które wystawią swoje listy kandydatów w wyborach do Sejmu w woj. opolskim. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 401 dorosłych mieszkańców województwa opolskiego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Badania na Opolszczyźnie przeprowadzili studenci Koła Naukowego Politologów na UO: Agata Kochan, Mateusz Tomczak, Taras Kołpak, Konrad Muller, Aleksandra Safin.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jolka
7 października, 7:12, normalny:

Czyli jak wynika z artykułu, PIS będzie rządził w tym kraju głosami osób starszych (rozumiem, że głownie emerytów), którzy mieszkają na wsiach. Rewelacja!!! Proponuję najlepiej żeby wszyscy zagłosowali na PIS, wprowadzić potem katolicką religię państwową obowiązkową i ... zostaną faktycznie w kraju tylko emeryci na wsiach. Alleluja i do przodu - tylko gdzie, chyba na cmentarz :(

7 października, 10:42, Berni:

Nie wiadomo kto pierwszy z brzegu. Nie szarżuj nie wyśmiewaj i oddaj babci dowód i emeryturę.

Co do cmentarza to i ty nidlugo tam trafisz powod nienawisc do swoich rodakow ale ty nie wiesz co to znaczy racja stanu i godnosc czlowieka a brak tych cech to szybki cmentarz

J
Jolka
6 października, 21:37, Cayt London:

Glosujcie na konfederatow bo to jedyna prawicowa formacja pis to socjalisci pobozni pi-John socjalisci bezbozni lewizna wiadomo ze to dno psl moze z kazdym jak [wulgaryzm] a mniejszosc miemy nadzieje ze nie przekroczy progu

7 października, 08:13, Opolski:

Tylko konfederacja

Konfederacja to wsyd dla Polakow

J
Jolka

Nie wierze ze tak wyborcy mysla i beda glosowac

R
Racjonalny
7 października, 9:30, Gość:

Najlepsi i najbardziej wiarygodni sa kandydaci PiS.I tylko na nich oddajmy głos.To widać po ich rządach Lepiej się nam żyje,pracuje,zarabia,mieszka.Teraz ludzie wracają do naszego kraju, nie wyjeżdżają. Teraz Polska jest Polska.

Popieram

B
Berni
7 października, 7:12, normalny:

Czyli jak wynika z artykułu, PIS będzie rządził w tym kraju głosami osób starszych (rozumiem, że głownie emerytów), którzy mieszkają na wsiach. Rewelacja!!! Proponuję najlepiej żeby wszyscy zagłosowali na PIS, wprowadzić potem katolicką religię państwową obowiązkową i ... zostaną faktycznie w kraju tylko emeryci na wsiach. Alleluja i do przodu - tylko gdzie, chyba na cmentarz :(

Nie wiadomo kto pierwszy z brzegu. Nie szarżuj nie wyśmiewaj i oddaj babci dowód i emeryturę.

G
Gość

Najlepsi i najbardziej wiarygodni sa kandydaci PiS.I tylko na nich oddajmy głos.To widać po ich rządach Lepiej się nam żyje,pracuje,zarabia,mieszka.Teraz ludzie wracają do naszego kraju, nie wyjeżdżają. Teraz Polska jest Polska.

O
Opolski
6 października, 21:37, Cayt London:

Glosujcie na konfederatow bo to jedyna prawicowa formacja pis to socjalisci pobozni pi-John socjalisci bezbozni lewizna wiadomo ze to dno psl moze z kazdym jak [wulgaryzm] a mniejszosc miemy nadzieje ze nie przekroczy progu

Tylko konfederacja

B
Biała

Ja i tak głosuję z rodziną na konfederację

n
normalny

Czyli jak wynika z artykułu, PIS będzie rządził w tym kraju głosami osób starszych (rozumiem, że głownie emerytów), którzy mieszkają na wsiach. Rewelacja!!! Proponuję najlepiej żeby wszyscy zagłosowali na PIS, wprowadzić potem katolicką religię państwową obowiązkową i ... zostaną faktycznie w kraju tylko emeryci na wsiach. Alleluja i do przodu - tylko gdzie, chyba na cmentarz :(

B
Bob 66

Reprezentacja Polski na odbywających się lekkoatletycznych mistrzostwach świata zdobyła 6 medali i zajęła 11 miejsce w klasyfikacji medalowej

B
Bob 66

Ale ten tw Bolek to ma moc to torpeda wszystko załatwi

B
Bob 66

Ile osób z 401 ankietowanych w naszym województwie uda się 13 października 2019r do lokali wyborczych więc wyniki sondażu należy trochę brać z przymrużeniem oka

B
Bożena

Wałęsa swoimi bandyckimi wypowiedziami spowoduje teraz, że koalicja PO przegra z kretesem. Tego już za wiele. I kto tu sieje mowę nienawiści??

C
Cayt London

Glosujcie na konfederatow bo to jedyna prawicowa formacja pis to socjalisci pobozni pi-John socjalisci bezbozni lewizna wiadomo ze to dno psl moze z kazdym jak [wulgaryzm] a mniejszosc miemy nadzieje ze nie przekroczy progu

B
Berni
6 października, 20:26, Gość:

Afery nabijają procenty pisowi;) ale też świadczą o ich wyborcach, ich zasadach moralnych, a raczej ich braku!

O jakich zasadach moralnych piszesz ? O jakich że kaczorka nikt nie nagrał jak ku/ rw// uje. Ze nie olewa ludzi nie żyga na Opole i nie mówi o mieszkańcach że są Po/ je/ ba/ ni czy o co ci chodzi. Że pisiory się nie gryzą i to nie wypływa.

Pewnie i się gryzą ale nie jak mafia PoKo.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3