Wyniki wyborów 2020 Opole i Opolskie. 2. tura wyborów prezydenckich w całym kraju. Najważniejsze informacje [RELACJA]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Wideo
od 16 lat
Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów: 51,03 proc. dla Andrzeja Dudy i 48,97 proc. dla Rafała Trzaskowskiego. Prezydent zdobył 10 440 648 głosów, a jego kontrkandydat - 10 018 263 głosy.

19:58

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Są oficjalne wyniki wyborów.

Andrzej Duda zdobył 51,03 procent głosów, a Rafał Trzaskowski 48,97 procent. Frekwencja wyniosła 68, 18 procent.

Grafika SR: Oficjalne wyniki potwierdzone przez PKW - 100% komisji

16:55

Chociaż Andrzej Duda przegrał na Opolszczyźnie z Rafałem Trzaskowskim, Prawo i Sprawiedliwość cieszy się z wyniku swojego kandydata i widzi w nim wyraz aprobaty Opolan dla oferty obozu rządzącego.

16:35

PKW podała dane z 99,99 proc. obwodów: Andrzej Duda zdobył 51,08 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,92 proc. Frekwencja wyniosła 68,07 proc. Do ogłoszenia ostatecznych wyników brakuje jeszcze czterech protokołów.

15:40

Posłowie Koalicji Obywatelskiej na Opolszczyźnie są mocno zaniepokojeni powyborczymi wypowiedziami przedstawicieli PiS na temat repolonizacji mediów i reformy samorządów. Odnieśli się m.in. do tweetów wiceministra Janusza Kowalskiego, który zapowiada "repolonizację mediów" i "reformę samorządu terytorialnego".

13:57

Będzie nagroda za frekwencję dla mieszkańców Opola. Ogłosił to w poniedziałek prezydent Opola

13:21 Wiemy, która opolska gmina dostanie wóz strażacki za frekwencję

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w woj. opolskim wyniosła 59,92 proc. To najlepszy wynik od ćwierćwiecza. Mimo tego pod względem udziału mieszkańców w głosowaniu nasz region wypadł najsłabiej w Polsce. Najniższa frekwencja była w "mniejszościowych" częściach Opolszczyzny.

11:38 Jak głosowały opolskie powiaty?

Rafał Trzaskowski uzyskał lepszy wynik w 2. turze wyborów prezydenckich 2020. Ale patrząc przez pryzmat wygranych w poszczególnych powiatach, to lepiej wypadł Andrzej Duda. Choć w stolicach powiatów częściej triumfował kandydat Koalicji Obywatelskiej.

11:00

Platforma Obywatelska będzie składała protesty wyborcze. Politycy PO twierdzą, że podczas niedzielnych wyborów dochodziło do wielu nieprawidłowości. Opozycja będzie również domagała się odwołania ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

8:50

29 obwodowych komisji wyborczych w gminie Nysa (na 35 komisji) dostało z urzędu gminy niewłaściwe pieczęcie. Zamiast pieczątek komisji wyborczych były to pieczęcie komisji referendalnych. Część kart z takimi pieczęciami trafiła do głosujących.

8:20

PKW podała cząstkowe wyniki wyborów: Ponad 10 mln głosów na Andrzeja Dudę. Frekwencja na poziomie 68,12 proc.

6:10 Jak głosowały poszczególne gminy powiatu opolskiego? Oto wyniki

5:40 Wyniki wyborów prezydenckich 2020 w Namysłowie i powiecie namysłowskim

5:20 Wyniki wyborów prezydenckich w całym województwie opolskim

4:46 Wyniki wyborów prezydenckich w Nysie i gminach powiatu nyskiego

4:38 Wyniki wyborów w Kędzierzynie-Koźlu i powiecie

4:08 Wyniki wyborów prezydenckich w powiecie kluczborskim

3:43 Mamy wyniki z Prudnika i powiatu prudnickiego

3:40 Jak głosowali mieszkańcy Brzegu, Grodkowa, Lewina Brzeskiego i gmin w powiecie brzeskim?

3:18 Trzaskowski zdecydowanie wygrał z Dudą w Opolu. Jaka frekwencja w stolicy województwa?

3:10 Jak głosowali mieszkańcy Głubczyc i powiatu głubczyckiego?

2:45 Jak głosowali mieszkańcy Olesna i powiatu oleskiego?

2:00 Wyniki sondażowe late poll (badanie sondażowe skorygowany z wynikami z 90 procent badanych komisji)

  • Andrzej Duda - 51 procent
  • Rafał Trzaskowski - 49 procent

Dokładność badania - 1 punkt procentowy

GL - Wyniki late late poll

23:56 Wyniki sondażowe late poll

  • Andrzej Duda - 50,8 procent
  • Rafał Trzaskowski - 49,2 procent

Dokładność badania - 2 punkty procentowe

23:44 Wyniki wyborów prezydenckich w Strzelcach Opolskich

23:29

Jak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS frekwencja kobiet była wyższa niż mężczyzn. Ponadto to kobiety częściej głosowały na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

23:14

Szef PKW Sylwester Marciniak poinformował w niedzielę późnym wieczorem, że kolejna konferencja Komisji odbędzie się po otrzymaniu wszystkich protokołów od okręgowych komisji wyborczych. Na razie nie poznamy więc wyników szczątkowych. Dodał, że wybory zakończyły się frekwencyjnym sukcesem.

23:11 Znamy wyniki z Krapkowic i Reńskiej Wsi

22:47 Prof. Mateja: W niedzielę wieczorem trudno rozsądzić, kto wygrał wybory

W niedzielę wieczorem trudno rozsądzić, kto wygrał wybory. Błąd statystyczny wynosi 2 procent, jest też grupa głosujących, którzy odmawiają udzielenia odpowiedzi w sondażu exit poll. Decyzje tych wyborców mogą zmienić obraz, który wyłania się z badania. Nie powinniśmy też ufać cząstkowym wynikom podawanym przez Państwową Komisję wyborczą.

22:36 Jak głosowała Opolszczyzna?

W województwie opolskim głosowanie wygrał Rafał Trzaskowski - wynika z sondażu Ipsos. Trzaskowski wygrał głosowanie w 9 województwach, Andrzej Duda w 7 województwach.

Jak głosowały regiony? Mapa podziału - grafika

22:20 Opolskie sztaby komentują wyniki sondażowe.

21:54

Kto poparł prezydenta Andrzeja Dudę, a kto Rafała Trzaskowskiego? Sondaż Ipsos.

21:20

Radość w sztabie Andrzeja Dudy po ogłoszeniu wyników sondażowych drugiej tury wyborów prezydenckich. Rafał Trzaskowski liczy na odrobienie straty.

21:00 Sondażowe wyniki wyborów EXIT POLL

18:30 Wieczorna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej

18:10 Są najnowsze dane o frekwencji w województwie opolskim i Polsce

Wyniki wyborów 2020 Opole i Opolskie. 2. tura wyborów prezydenckich w całym kraju. Najważniejsze informacje [RELACJA]
SR, Grafika z frekwencją do 17:00

17:04 Zapraszamy na wieczór wyborczy

Zapraszamy na wieczór wyborczy we wszystkich serwisach regionalnych Polska Press Grupy. Jedyne takie spojrzenie na wyniki wyborów prezydenckich – z perspektywy dużych miast poza Warszawą. Komentarze w niedzielę 12 lipca, o godzinie 21.45.

15:59

Trwa II tura wyborów prezydenckich. Do urn wyborczych ruszyli także przedstawiciele świata polityki. Zobaczcie, gdzie głosowali członkowie największych partii oraz kandydaci na prezydenta.

15:24 Kandydaci głosowali

Andrzej Duda z żoną Agatą głosowali w Krakowie, Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą w Rybniku.

15:17 Policja interweniowała w Strzelcach Opolskich

Funkcjonariuszy wezwał jeden z mieszkańców Strzelec Opolskich po tym, jak członkowie komisji zwrócili mu uwagę, by zakrył usta i nos oraz zdezynfekował ręce.

14:40 Gwiazdy ruszyły do urn!

Aktorzy, dziennikarze, wokaliści i celebryci dokumentują swój udział w II turze wyborów prezydenckich, publikując zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych.

Ada Fijał

Gwiazdy głosują w II turze wyborów prezydenckich. Zobacz zdj...

14:10

Członkowie komisji wyborczych w Opolu przyznają, że głosowanie cieszy się zainteresowaniem zbliżonym do tego sprzed dwóch tygodni. Są momenty, w których do lokali tworzą się kolejki osób chcących zagłosować.

13:30 Konferencja PKW o frekwencji z 12:00

Do godziny 12.00 w Polsce zagłosowało 24,73 procent uprawnionych do głosowania. Dwa tygodnie temu o tej porze frekwencja wyniosła 24,08 procent.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami, głównie na wschodzie kraju, opady deszczu. Temperatura od 17°C do 22°C; chłodniej lokalnie na południowym
wschodzie od 14°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty. W Bieszczadach porywy do 70 km/h. #prognozapic.twitter.com/CwGTSgqw2Z— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 12, 2020

9:17 Kiedy poznamy wynik wyborów?

W niedzielę po godzinie 21 znane będą już pierwsze, sondażowe wyniki dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich. W najbliższym czasie z pewnością przynajmniej raz usłyszycie lub przeczytacie takie terminy jak: exit poll i late poll - co one oznaczają?

8:49 Opolanie już głosują

W dwóch obwodach w Opolu – Nowej Wsi Królewskiej (nr 50 i nr 51) od rana przy urnach duży ruch/. Pierwsi głosujący przyszli do lokalu kwadrans przed otwarciem.

Opolanie już głosują w drugiej turze wyborów prezydenckich. ...

8:33 W całym kraju trwa cisza wyborcza

Jeden przypadek naruszenia ciszy wyborczej w województwie opolskim. W sobotę po południu nietrzeźwy mężczyzna zniszczył baner jednego z kandydatów w powiecie prudnickim. Sprawą zajęła się policja. Cisza wyborcza to czas, w którym obowiązuje całkowity zakaz agitacji. Co to oznacza w praktyce? Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Sprawdź szczegóły.

8:19 Wybory na Opolszczyźnie bez zakłóceń

Wszystkie komisje wyborcze w województwie opolskim zostały otwarte o godzinie 7:00 i pracują normalnie - poinformował Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

8:10 Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich?

Wahasz się, czy warto głosować? Polityka cię mierzi lub po prostu masz dość partyjnych przepychanek? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest uczestnictwo w wyborach. To właśnie teraz mamy okazję powiedzieć władzy, co tak naprawdę o niej myślimy. Przeczytaj 10 najważniejszych powodów, dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich.

7:38 O czym musisz pamiętać idąc głosować?

Zanim pójdziesz oddać swój głos, dowiedz się, jak zachować się w lokalu wyborczym. Czego potrzebujesz, by otrzymać kartę do głosowania? Jak oddać ważny głos w wyborach? Kto ma prawo przebywać w lokalu wyborczym w trakcie głosowania? Jakie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w trakcie wyborów? Sprawdź swoje prawa i obowiązki w lokalu wyborczym.

7:20 Komisje wyborcze - gdzie głosować

Sprawdź, gdzie głosować w Opolu. Lista lokali wyborczych w Twojej gminie? - skorzystaj z wyszukiwarki w serwisie wyborczym nto.

7:07 Głosowanie w reżimie sanitarnym

Z powodu epidemii koronawirusa obowiązują obostrzenia sanitarne w lokalach wyborczych. Wyborcy oddający głos muszą zasłonić usta i nos maseczką oraz zdezynfekować ręce. Osoby w wieku 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować bez stania w kolejce.

O godzinie 7.00 rozpoczęła się 2. tura wyborów prezydenckich

W całym kraju uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich jest 29 704 663 osoby. Utworzonych zostało 27 231 komisji wyborczych. Głosowanie może odbywać się także korespondencyjnie (chęć takiego głosowania trzeba było wcześniej zgłosić). W województwie opolskim do głosowania uprawnionych jest 758 965 wyborców. Wyboru prezydenta Opolanie mogą dokonać w 871 komisjach wyborczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska